Český hydrometeorologický ústav varuje před mimořádnou aktivitou klíšťat. Ta je v pátek téměř na celém území Česka na nejvyšším, tedy pátém stupni. "Hrozí zvýšené riziko přenosu infekcí, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza," upozorňuje ČHMÚ na síti X s tím, že obdobné riziko platí také v sobotu a neděli.
[chooze:gallery;value:40795]
Index aktivity klíšťat vyjadřuje, jak velká část klíšťat je připravená se přisát. Předpověď vychází z teploty a vlhkosti vzduchu. Právě tyto atmosférické hodnoty mají totiž na aktivitu roztočů značný vliv.
Odborníci proto doporučují při pohybu v přírodě používání repelentů a nošení světlého oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. "Vyhýbejte se vysoké trávě, okrajům lesů a neudržovaným plochám. Po návratu z přírody proveďte důkladnou kontrolu sebe i svých čtyřnohých parťáků," uvedl dále ústav.
[chooze:article;value:618194]
Klíšťová encefalitida je klíštětem přenášený virový zánět mozku s nejvyšším výskytem od května do září. Loni se jím v Česku podle Národního zdravotnického informačního portálu nakazilo 670 lidí.
Lymskou boreliózu pak v roce 2024 dostalo 4 031 lidí. Na rozdíl od encefalitidy jde o bakteriální onemocnění a nelze se před ním chránit očkováním. Obě nemoci můžou způsobit vážné zdravotní potíže. Riziko přenosu stoupá s dobou přisátí.
I proto je nutné přisáté klíště co nejdříve vyndat. Místo přisátí by se mělo nejdříve vydezinfikovat, poté klíště můžete vyviklat s pomocí vatové tyčinky, pinzety, textilie či speciální karty pohybem ze strany na stranu. To může trvat i dvě až tři minuty.
Po vyndání parazita je nutné místo poranění opět vydezinfikovat. Vytažené klíště odborníci radí zabalit do kousku papíru a spálit. Nemělo by se na něj sahat holou rukou.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.