Organizace Člověk v tísni v České republice působí ve všech krajích vyjma Královéhradeckého. Pracuje v ní okolo 500 lidí, kteří mají na starosti různé okruhy služeb. Role Jana Černého je jednotlivé týmy propojovat a poskytovat jim podporu.
Odborník sdělil, že přerozdělování dětí ukrajinských uprchlíků do škol probíhá na úrovni měst zřizovatele. Což v praxi znamená, že některá města koncentrují uprchlíky do jedné školy, jinde zvolili spíš tzv. integrační model, kdy je v každé třídě jen pár ukrajinských dětí.
"My si myslíme, že je jednodušší, když těch dětí je ve třídě míň, protože se tak snáz integrují. Dnes už vlastně většina těch uprchlíků mluví dobře česky, ten jazyk je podobný našemu. Pomáháme i podpůrnému personálu, dělali jsme vzdělávání v češtině pro ukrajinské pedagogy. Protože mezi uprchlíky je hodně vystudovaných učitelek nebo asistentek pedagoga, takže jsme je podporovali, aby si je mohly české školy najmout," říká.
[chooze:article;value:616543]
Vedle této formy podpory Člověk v tísni poskytuje i supervize pro školní sborovny, jejichž cílem je zjišťování potřeb učitelů, kteří pracují s dětmi uprchlíků. "Podle mého názoru je ale ve finále daleko jednodušší začlenit ukrajinské děti než děti ze sociálně slabších rodin. Proti těm stále vládne v českém školství silná ostrakizace," kritizuje Černý.
"V českém školství je totiž stále silně zakořeněný princip určité segregace," je přesvědčený odborník. "V 80. letech jsme měli zvláštní nebo speciální školy a tento způsob myšlení v českém školství pořád přetrvává," dodává.
Člověk v tísni nabízí dětem z chudých rodin k zapůjčení různé technické nástroje, jako jsou třeba počítače, na kterých se pak děti mohou připojit ke vzdělávacím programům. "Nebo jim dokážeme zabezpečit on-line dobrovolníka, který jim pomáhá s učením. Ročně tímto programem projde okolo 900 dětí, z nichž se pak hodně díky tomu dostane na střední školu, kam by bez té podpory s největší pravděpodobností nikdy nešly," uzavírá Černý.
Na sestřih rozhovoru se můžete podívat pod titulkem článku, na celý níže. U obou si lze zapnout titulky generované umělou inteligencí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.