Svoboda je mimo jiné členem týmu, který připravuje zavedení stíhaček F-35 do výzbroje českého letectva. "Oproti gripenům je to o generaci novější letadlo. Je to letadlo, které disponuje technologií stealth, disponuje senzorovou fúzí a dalšími systémy," srovnal.
Pilot tak má velký přehled o tom, co se děje ve vzduchu i na zemi, letoun je zároveň pro protivníka těžko zjistitelný. To dává pilotovi velkou taktickou výhodu.
Stát se bojovým pilotem vyžaduje dost práce a úsilí. "Něco to stojí, chvíli to trvá. Já jsem se přihlásil na Univerzitu obrany v roce 2005. Než jsem začal lítat s gripenem, tak už byl rok 2016. Nějaký čas a nějaké úsilí to stojí, ale určitě to stojí za to," popsal.
Nyní se Svoboda připravuje na let na Mezinárodní vesmírnou stanici. A jak říká, má z toho obrovskou radost. "Je to historický milník nejenom pro mě, ale i pro celou Českou republiku. Jde o obrovský krok vpřed pro český průmysl, vědu, český výzkum i vzdělávání," shrnul.
[chooze:article;value:617358]
Co se jeho mise týče, hlavní částí je 14 českých výzkumných a technologických projektů, které byly vybrány ze zhruba 70 návrhů. "Jsou to špičkové projekty českého výzkumu a českých technologických subjektů, namátkou například vývoj a výzkum a nanorobotů a nanomateriálů, projekt ve spolupráci s Masarykovým onkologickým institutem, projekt pro zapojení žáků a studentů základních, středních škol a celá řada dalších významných experimentů," vyjmenoval.
Podle Svobody jsou profese vojenského pilota a astronauta hodně podobné. Asi třetina astronautů jsou jak v Evropě, tak třeba v USA bývalí piloti. Obě povolání jsou si podobné například v nárocích na daného člověka nebo v charakteru práce.
Na celý rozhovor s Alešem Svobodou se můžete podívat pod titulkem článku, kompletní díl pořadu Rozkaz zněl jasně! najdete zde:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.