[chooze:gallery;value:40721]
Na internetu se objevilo nové video zachycující tragický pád letadla Boeing 787 společnosti Air India. Podle pilota komerčních aerolinek Steva Schreibera, který se zabývá analýzou leteckých nehod a nebezpečných situací, toto video vnáší zcela nové informace do diagnostiky příčiny katastrofy, informoval deník Daily Mail.
Schreiber se podle videa domnívá, že před nejhorší leteckou katastrofou za posledních více než deset let došlo k selhání dvou motorů Dreamlineru. Původně si myslel, že v kokpitu došlo k mimořádně jednoduché chybě, když byl druhý pilot požádán, aby zatáhl podvozek, což mělo zničující následky.
Poté, co ale Schreiber viděl kvalitnější verzi původního záznamu s lepším obrazem a zvukem, všiml si, že pod pravým křídlem letounu vidí "výstupek na břiše letadla", pod nímž se nachází "malá šedá tečka", dodal s tím, že to ukazuje na poruchu dvou motorů – podle něj jde totiž o důkaz o nasazení Ram Air Turbine (RAT) v letadle.
[chooze:article;value:617068]
RAT má mnoho letadel. "Je hned za křídlem na pravé straně letadla, jsou tam malá dvířka, která ji drží," vysvětlil s tím, že jejím účelem je zajistit elektrický a hydraulický tlak pro letadlo v případě krajní nouze. Existují tři věci, které automaticky nasadí RAT: "Masivní selhání elektřiny, masivní selhání hydrauliky nebo selhání dvou motorů," vysvětlil ve videu na youtube.
"Ta malá šedá tečka je RAT. Ten výstupek jsou dvířka, která se otevřela, aby se RAT dostala dolů," dodal s tím, že to potvrzuje i zvuk na videu. "RAT vydává charakteristický zvuk, který zní jako zvuk prolétajícího vrtulového letadla nebo jako skutečně vysoké kvílení. V podstatě se točí rychlostí zvuku, aby vyrobila potřebnou energii, elektrickou a hydraulickou," dodal.
Schreiber dále zdůraznil, že RAT byla původně navržena jako poslední možnost při selhání dvou motorů ve velké výšce. "Není navržena pro letoun ve výšce 120 až 150 metrů. Ale pro nás je to důkaz," uvedl.
[chooze:article;value:617410]
Třetím důkazem je podle Schreibera svědectví jediného přeživšího, který řekl, že těsně před havárií slyšel hlasitou ránu a uvnitř letadla blikala světla. "Co by to mohlo způsobit? Nasazení RAT," shrnul. "Převezme kontrolu nad elektrickým a hydraulickým systémem, a jak to udělá, světla v letadle budou blikat," doplnil.
Na oficiální závěry vyšetřování si ale ještě počkáme. Vyšetřovatelé mají před sebou nelehký úkol prohledat trosky letadla, dekódovat hlasové záznamy z kokpitu a letové údaje, aby zjistili, co přesně se v několika vteřinách po startu pokazilo.
Podle mezinárodních pravidel stanovených orgánem OSN pro letectví ICAO by měla být předběžná zpráva o vyšetřování zveřejněna do 30 dnů a závěrečná zpráva by měla být dokončena do 12 měsíců, informovala BBC.
Lidé zaznamenali celý pád letadla:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.