V Česku jsou tisíce nezabezpečených kamer. Můžou sledovat i váš obývák

Po světě je přes 40 tisíc kamer, které přenáší své záběry na internet, a to bez jakékoliv ochrany heslem. Může jít o klasické bezpečnostní kamery, ale i o zařízení pro dohled nad dětmi či zvířecími mazlíčky. Sledovat to, na co se zrovna dívají, tak může prakticky kdokoliv, kdo je trochu zvídavý a trpělivý. S informací přišla kyberbezpečností firma Bitsight.

Nejvíce takto volně přístupných zařízení je ve Spojených státech, kde jich má být až 14 tisíc. V závěsu za nimi jsou ale Japonsko, kde jich je asi sedm tisíc, a Česko, Rakousko a Jižní Korea, které mají shodně asi 2 000 volně přístupných zařízení.

Tyto kamery můžou představovat zásadní bezpečnostní riziko, mnohdy totiž zabírají citlivé prostory v domácnostech, firmách, úřadech atd. Výzkumníci firmy Bitsight odhalili například kamery, které mířily na bankomat či na pacienty v nemocnici.

[chooze:article;value:612984]

Pro zkušené hackery pak můžou nezaheslované kamery představovat také slabé místo v lokální síti, přes které snadno můžou ovládat či sledovat další zařízení, která se v ní nacházejí. Například tedy váš telefon, pokud jej připojíte na stejnou wifi. 

Na toto nebezpečí upozorňovalo podle televize ABC na začátku roku také americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. To varovalo především před zařízeními vyrobenými v Číně, která podle něj můžou mít úmyslně mezery v zabezpečení.

"Kybernetický aktér by mohl použít kamery, které jsou součástí bezpečnostních systémů, k potlačení poplachů, spouštění falešných poplachů nebo k deaktivaci bezpečnostních mechanismů," stálo v oběžníku ministerstva. 

Pohoršení muži si stěžují na obchoďák v Olomouci: Na toaletách nás snímá kamera (5/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.