Vypadá jako nenápadná krabice, dokáže ale zázraky. Srdce připravené k transplantaci uchová ve stavu, jako by zůstalo v lidském těle. Přístroj zachránil život už 51 pacientům, mezi nimi i panu Josefovi. Po dvou a půl letech na srdeční podpoře se našel vhodný dárce a pak už to šlo ráz na ráz.
"Na chvilku si musíte sednout, rozdýchat to, nachystat věci, zavolat sanitku. Tak jsem přijel a už to bylo. Úplně buch buch je to cítit," popsal. Orgán po odebrání cestuje sanitkou nebo letadlem ve sterilních obalech a speciálním termoboxu při teplotě 34 stupňů.
"Je prokrveno okysličenou krví a zároveň pracuje, ale dá se říct, že pracuje na volnoběh, protože nemusí aktivně přečerpávat krev do celého těla, takže má optimální podmínky pro svoji funkci a zároveň i svoje zotavení," vysvětlil přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.
[chooze:article;value:612504]
"Potřebujeme od dárce 1,2 až 1,5 litru krve, kterou potřebujeme do toho systému pro perfusi toho srdce. Plus další specializovaný roztok, plus ještě další léčiva," uvedla perfusioložka Romana Kušičová.
Unikátní přístroj dokáže srdce uchovat klidně až deset hodin. To umožňuje orgán připravený k transplantaci převážet třeba i do zahraničí. Léky, které díky technologii do srdce proudí, dokáží zlepšit stav dárcovského orgánu, a lékaři tak můžou transplantovat i srdce, která se dříve nedala použít.
"Jsou to srdce, která nedosahují optimálních kvalit, ale můžou za určitých okolností být zotavena a můžou být transplantována. Umožňuje nám to transplantovat srdce od právě těchto marginálních dárců, což je poměrně velká, dříve nevyužívaná skupina," uvedl Miroslav Koňařík, vedoucí programu ex vivo perfuse srdce.
Nejčastějšími důvody k transplantaci jsou podle lékařů srdeční selhání způsobená kardiomyopatií, zánětem nebo vrozenou vadou.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.