Narůstá kriminalita páchaná dětmi. Snížit věkovou hranici není řešení, říká expert

Jaroslav Hrabálek řeší v praxi převážně dětskou kriminalitu a změny v trestním zákoníku jdou podle něj "správným směrem". Vítá zejména dětský certifikát. "U těch pachatelů, kteří sexuálně zneužívali děti, tak docházelo k recidivě, kdy si mohli zakládat různé dětské kluby nebo zájmové kroužky. A ten dětský certifikát by měl tento problém vyřešit," řekl.

Ačkoliv novela trestního zákoníku prosazuje i alternativní tresty, v některých oblastech došlo ke zpřísnění trestů. "Jakýkoliv sexuální kontakt s dítětem mladším 12 let už je považovaný za znásilnění. V minulosti tomu tak nebylo," zdůraznil Hrabálek.

Dětský certifikát však podle některých kritiků "doživotně poznamenává pachatele". "Ten trestný čin dítě doživotně poznamená, proto tento argument nechápu. Dítě si nese to jednání pachatele celý život," řekl.

[chooze:article;value:615269]

Statisticky narůstá také kriminalita páchaná dětmi a mladistvými. "Meziročně vzrostla trestná činnost páchaná dětmi do 18 let o zhruba osm procent, násilná trestná činnost o deset procent," upřesnil Hrabálek.

Důvodů je podle něj několik. "Možná bych to přičetl i pandemii covidu. Protože ta příčina toho, že dítě začne páchat trestnou činnost, tak je, že nemá nějakou jinou alternativu. Děti neměly zájmové kroužky, byly zavřené školy," sdělil.

Za další důvod považuje radikalizaci dětí na internetu. "Pokud je někdo šikanuje, nemají se kam zařadit, tak mají pocit, že nikam nepatří. Na internetu si pak vyhledávají různé skupiny a dostanou se do sociálních bublin. Pak dochází k té radikalizaci a k tomu, že to dítě může spáchat nějaký trestný čin," uvedl.

[chooze:article;value:600335]

Hrabálek se domnívá, že snížení věkové hranice trestní odpovědnosti by problému nepomohlo. "U nás je ta hranice podobná jako v jiných evropských zemích. Například v Německu a Rakousku je to 14 let. Ta hranice 15 let je ale za mě adekvátní," myslí si. "Čím mladší to dítě je, tím větší je pravděpodobnost, že dojde k resocializaci," dodal.

Rodiče by podle Hrabálka měli s dítětem komunikovat a projevovat o něj zájem. "Zjišťujte, co dělá, a to hlavně na internetu. Větší nebezpečí mu hrozí, když je doma a hraje si s mobilem, nakontaktuje se tam na něj nějaký pachatel a může to dítě třeba vydírat," vzkazuje.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.