Češi berou nemovitosti v zahraničí útokem. Chtějí hlavně investovat

Do apartmánu v Albánii investoval Petr Sobotka před čtyřmi lety. Za tu dobu se jeho hodnota zvýšila o 80 procent.

"My jsme se rozhodli ten apartmán koupit hlavně z důvodu zhodnocení investic a samozřejmě se nám nabídla příležitost i pronajímat. Nejdůležitější pro výběr apartmánu byla lokace, tedy rychlá dostupnost ideálně autem nebo letecky, což Albánie splňuje," uvedl pan Sobotka.

Čechy obvykle nejvíce zajímají nemovitosti v Itálii, Španělsku, Chorvatsku, Řecku, ale také třeba ve Spojených arabských Emirátech. S čím jednoznačně české nemovitosti soutěžit nemohou, je dostupnost moře. Klienty však obvykle zajímá mnohem více návratnost investice.

[chooze:article;value:612312]

"Už tak moc nefrčí to, co v minulosti, že si koupíte nějakou nemovitost sám pro sebe, kam občas jezdíte na prázdniny nebo s přáteli. Češi spíše stále častěji vyhledávají investiční příležitosti," řekl ekonom Petr Bartoň.

"Co se týká návratnosti, tak nejlépe vychází Dubaj, kde ten roční výnos je osm až dvanáct procent v průměru. Česko a Španělsko končí na těch osmi procentech," sdělil jednatel realitní kanceláře Jaroš & Partners Ondřej Jaroš.

[chooze:article;value:615989]

Obrovský zájem je prý také o apartmány v Rakousku. Čeští investoři tam jsou dokonce čtvrtí nejaktivnější. "Většina klientů, které máme, tak to je běžná střední vrstva, která prodala nemovitost, nebo klienti, kteří prodali nemovitost, zdědili nějaké peníze a chtějí nějakou větší částku investovat," řekl Tomáš Chrobák, ředitel společnosti SUR REAL Investments CZ.

Hlavním rizikem je to, že se může změnit takzvaná móda turismu. Před výběrem destinace by si prý zájemci měli také pořádně zjistit, jaká jsou v daných zemích pravidla pro nákup či přepis.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.