Na Britské ostrovy vozili zboží bez problémů 28 let. Letos v únoru to cesta jednoho řidiče změnila. "Měl vyplněný checklist, měl zámek, měl celní lanko, měl vyplněné všechny ty pokyny, co se mají udělat," uvedl ředitel NERA Hořovice Radoslav Nešpor.
Ve francouzském přístavu Calais se do návěsu kamionu prořezali dva migranti. Řidič s nimi sám nic nezmohl. "Hrozili posunky, že mě podřežou, takže jsem jel dál a tam jsem to ohlásil," svěřil se řidič kamionu Michal Vojtěch.
Prostory na vydávání lodních lístků už spravují Britové. "Takže tam řidič šel a nechal si zavolat místní policii Border Force," pokračoval Nešpor.
[chooze:article;value:616687]
Pohraničníci prohlédli kamion a vystavili řidiči potvrzení, že nic nezanedbal. "Nic nenasvědčovalo tomu, co se stane," řekl Vojtěch. "Před měsícem nám přišla pokuta, na náš přepočet asi 660 tisíc korun," dodal Nešpor.
Firma se odvolala a britský úřad pokutu snížil z 22 tisíc liber na 16 tisíc, tedy téměř půl milionu korun. "Je to absolutně absurdní. Ten člověk se zachoval tak, jak se měl zachovat, tak jak sami Angličané říkají, že by se měl zachovat," reagoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Europoslanec firmě radí nic neplatit. A staví se za ni i ministerstvo dopravy. V minulosti to prý už pomohlo. "Pokusíme se i v tomto případě zastat toho dopravce a věřím, že to dopadne dobře," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
[chooze:article;value:616600]
Britské pohraniční stráže jsme se chtěli na pokutu zeptat, pracovnice call centra si ve čtvrtek vyžádala e-mail s podrobnostmi případu. Do uzávěrky reportáže v pátek odpoledne ale odpověď nepřišla.
Ještě v roce 2019 jezdilo podle odhadu sdružení dopravců na Britské ostrovy 200 až 300 českých spedičních firem. Po brexitu na začátku následujícího roku jich 30 procent skončilo ihned a další ubývají postupně.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.