Bouřlivé počasí a vlny veder ze severní Afriky zasahují evropský kontinent. Nejvíce ohrožené jsou oblasti jako Kastilie a León ve Španělsku a severní Portugalsko, kde meteorologové vyhlásili oranžový stupeň varování před silnými bouřkami. Píše o tom list Business Insider.
Tropické teploty v nadcházejících dnech zasáhnou i další evropská města. Řím hlásí až 36 °C, Paříž očekává 31 °C a Londýn se připravuje na teploty kolem 27 °C. Spolu s vedrem dorazí i silné bouře doprovázené přívalovým deštěm.
Europe and North Africa need to prepare for a scorching summer and extreme weather.
— Leon Simons (looking up) (@LeonSimons8) May 22, 2025
The 1991-2020 climate doesn't exist any more. pic.twitter.com/GlwszWafiI
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvádí, že tropický den pro Česko nastane v neděli. "V Čechách naměříme 28 až 32 °C, na Moravě a ve Slezsku bude opět mírně chladněji, jen do 28 °C. V neděli se už také mohou objevit odpoledne a večer na západě Čech první bouřky a přeháňky spojené se studenou frontou. Bouřky nebudou s největší pravděpodobností nijak výrazně intenzivní," napsali meteorologové.
Podle britského meteorologického úřadu Met Office může v některých oblastech během několika hodin napršet až 40 milimetrů vody, což je více než polovina červnového průměru z loňského roku. Bouřky mají být velmi silné a mohou přinést blesky, kroupy i prudké větry.
[chooze:article;value:616870]
Další komplikací bude příliv saharského prachu. Jak upozorňuje meteorologická služba MetDesk, silné proudy větru s sebou přinesou prach z africké pouště, který může pokrýt auta, budovy a narušit výrobu solární energie.
"Tato extrémní vlna počasí přichází po období nestabilního a deštivého jara, které však nedokázalo vyrovnat nezvykle suché a teplé jarní měsíce. Podle satelitního programu Copernicus dosáhly zásoby vody v půdě historického minima," cituje mezinárodní tým meteorologů agentura Bloomberg.
[chooze:article;value:616717]
Letošní jaro se vyznačovalo extrémními rozdíly – zatímco na východě Evropy panovaly spíše chladné teploty, západ kontinentu zažíval mimořádně teplé a suché podmínky. Průtoky řek byly nejnižší od roku 1992.
Příliv afrického horka a prachu tak opět ukazuje, jak klimatické změny v jedné části světa mohou zásadně ovlivnit počasí jinde. Odborníci upozorňují na potřebu lepší předpovědi, adaptace a posílení klimatické odolnosti v celé Evropě.
Blíží se velká změna počasí. Česko zasáhnou tropické teploty (6/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.