Česko porušilo práva nebinární osoby, rozhodl soud ve Štrasburku

Český občan prý zápasil s přijetím mužské identity už od útlého mládí. Podstoupil hormonální léčbu na ženu, ale na operaci pohlaví kvůli obavě o zdraví nešel. Mužské jméno vyměnil za neutrální a od roku 2012 chce po úřadech změnu rodného čísla. Ty to odmítly. 

"Právní základ toho rozhodnutí se týkal čistě změny rodného čísla, kdy ten žadatel nechtěl, aby bylo z rodného čísla jasné, zda je muž nebo žena," řekl právník Ondřej Preuss.

[chooze:article;value:608252]

​U měsíce narození mají muži 0, nebo 1, ženy 5, nebo 6. Jiná varianta pro bezpohlavní neexistuje. Případ se dostal až k Ústavnímu soudu. Ten dal úřadům za pravdu – rodné číslo podle něj slouží pouze ke správě osobních údajů.

Verdikt Evropského soudu ve čtvrtek dal českému občanovi částečně za pravdu. Úřady prý porušily jeho právo na soukromý život tím, že chtěly, aby nejprve podstoupil sterilizaci. Příslušný zákon se ale od července mění.

"Dopad rozsudku Evropského soudu pro lidská práva je spíše nepřímý pro praxi v České republice. Podmínku kastrace při úřední změně pohlaví už před rokem zrušil Ústavní soud," uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Mnozí vnímají rozhodnutí ve Štrasburku jako pozitivní signál pro transgender komunitu.

[chooze:article;value:606330]

​"Je to určitě přelomový, z toho důvodu, že na té celoevropské úrovni říká, že ta praxe, která v České republice existuje vůči transgender lidem řadu let, je protiprávní," prohlásil předseda spolku Trans*parent Viktor Heumann.

Česko musí nyní občanovi uhradit téměř 50 tisíc korun jako náhradu výdajů za soudní řízení. Změny rodného čísla se ale zatím nedočká.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.