Vědci objevili náznaky života na vzdálené planetě. Mohly by změnit znalosti o vesmíru

Astronomové učinili velký krok. Ve své studii zkoumali vzdálenou planetu zvanou K2-18b, která se nachází přibližně 124 světelných let od Země. Pro vědce je zajímavá především svou charakteristikou. Je totiž pokrytá kapalnou vodou a její atmosféra je bohatá na vodík, což z ní činí vhodný cíl pro hledání známek života.

Za pomoci nové studie našli vědci na planetě záblesk dvou molekul pohybujících se v její atmosféře. Jedná se o molekuly DMS a DMDS, které na Zemi produkují pouze živé organismy, například bakterie nebo řasy. Zjištění patří proto k zatím nejslibnějším důkazům, že ve vesmíru nejsme sami.

[chooze:article;value:610280]

​Jen pár týdnů po objevení molekul se však o novém zjištění začalo v astronomických kruzích pochybovat. Tým hlavního autora studie Nikka Madhusudhana proto vytvořil nový výzkum, díky kterému potvrdili jejich předchozí zjištění o vzdálené planetě. Tři týmy astronomů, kteří se na prvotním výzkumu nepodíleli, však objevily opačné výsledky. 

Poukázali na to, že zmíněné molekuly se mohou tvořit i bez přítomnosti živých organismů. A navíc si všimli, že získaná data vypadají zašuměně. "Šum způsobený nedokonalostmi dalekohledu a rychlostí, s jakou se k němu dostávají různé částice světla, je jen jedním z problémů, kterým astronomové při studiu vzdálených exoplanet čelí. Šum může zkreslit pozorování a vnést do dat nejistotu," uvedl astrofyzik Michael Zhang.

[chooze:article;value:603806]

​I přes protikladné výsledky zůstávají vědci pozitivně naladění. "Víme, že jsme (nálezu života, pozn. red.) nejblíže, co jsme kdy byli. A myslím, že ho možná získáme ještě během našeho života, ale teď tam ještě nejsme. To však není žádné selhání. Testujeme odvážné nápady," popsal dle CNN jeden z autorů studie.

Na vzdálené planetě našli vědci stopy života. Důkazy jsou přesvědčivé, tvrdí (4/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.