Mnozí mají ještě v paměti řady nedokončených aut v Česku v době koronaviru, kdy výrobu pozastavil nedostatek polovodičů. Podle nejčernějších scénářů by se situace mohla opakovat.
Každý si umí představit klasický magnet, který můžete koupit například v papírnictví. Jeho výrazně silnější typy dnes obsahuje každé moderní auto.
"Permanentní magnety najdete v leckterých elektromotorech, u elektromobilů potom v těch hlavních hnacích motorech," vysvětluje profesor Jan Macek z dopravní fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT).
[chooze:article;value:615596]
"Nebavíme se pouze o elektromobilech a o elektromotorech, které je pohánějí, ale de facto o jakýchkoliv elektromotorech třeba i ve spalovacích vozidlech," říká výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) Zdeněk Petzl.
Speciální magnety se vyrábějí ze vzácných kovů. Čína, jejich hlavní dodavatel na světové trhy, vývoz zásadně omezila v odvetě za nová cla, která na její zboží uvalila americká administrativa.
"Evropa se stala tak trošku vedlejší obětí obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou," míní ekonom David Marek. "Čína v podstatě má světový monopol a může tím pádem určovat podobu celého toho trhu a dostávat ho do úzkých," dodává ekonom Lukáš Kovanda.
Asijská velmoc zavedla na vzácné kovy speciální licence a jejich zpracování vázne. "Aktuálně je odbavena jenom čtvrtina těch podaných žádostí," podotýká Petzl. "Neobnovila v plném rozsahu dodávky těchto kovů do celého světa včetně Evropy," potvrzuje ekonom Marek.
Automobilový průmysl se proto připravuje na otřes. "Většinou výrobci automobilů mají zásoby na několik týdnů až dva měsíce," dodává Marek.
[chooze:article;value:615056]
"Delší výpadky v dodávkách mohou časem způsobit určité problémy," přiznává ekonom Jan Bureš. A to by znamenalo masivní výpadky ve výrobě.
Automobilový průmysl totiž v posledních letech zažívá obrovskou krizi. Výrobci aut se musejí potýkat s jedním problémem za druhým. Kromě chybějících součástek také s potížemi v logistice nebo s americkými cly.
Automobilky se ještě stále nezmátořily z nedostatku čipů a už tu mají další problém, tentokrát s magnety. Kvůli ekologickým omezením může být problém třeba i s plasty v interiérech a karoseriích.
"Máme veliké výkyvy v poptávce, to znamená, že dodavatelé úplně nevědí, čemu dát přednost, na co se připravit, na co se předzásobit," říká expert na oblast automobilového průmyslu z poradenské společnosti EY Petr Knap.
"Ty komponenty, které evropské automobilky rozdaly do zahraničí, aby se zlevnila ta výroba, tak to všechno potom komplikuje ten život," vysvětluje dopravní expert Igor Sirota.
Čeká se dlouho nejen na dodání dílů, ale může se prodlužovat také doba dodání auta zákazníkovi. Není výjimkou, že vůz evropské automobilky putuje třeba až z Afriky. Komponenty z některých modelů vozů pocházejí ze zhruba 40 zemí celého světa. Turbodmychadlo mohou dodávat Spojené státy, startér a alternátor Rumunsko, řídicí jednotka může být pak z Číny. A vstřikování z Japonska.
[chooze:article;value:615991]
"Samozřejmě může při transportu docházet k různým časovým prodlevám," uvádí vedoucí homologace TÜV SÜD Martin Hron. Život automobilkám komplikuje také stále větší tlak Evropské unie na výrobu elektroaut a hrozící pokuty.
"Ty se počítají z emisí CO2 a za každý gram překročení je pokuta 95 euro," připomíná Hron.
"V dalších třech letech jim to bude spočítáno a případně platí pokuty," doplňuje Knap.
V neposlední řadě jsou tu cla uvalená Spojenými státy na automobily vyrobené mimo jejich území. Pro automobilky to znamená mnohdy i dotování vlastní výroby.
"Řada modelů, které byly poměrně úspěšné, tak vypadávají z budoucí nabídky a soustředí se jenom na, řekněme to nehezky, ty ziskovější modely, aby ta ztráta byla co nejmenší," dodává dopravní expert Sirota. Výrobu aut prodražují v současnosti také vyšší ceny energií.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.