Invazní perutýni se po letech, kdy se objevovali u chorvatských břehů, v Jaderském moři zabydleli. Podle výzkumu chorvatského Institutu oceánografie a rybářství se už perutýni přizpůsobili teplotě Jadranu. V zimních měsících se tak už nevracejí do teplejších vod.
Výzkum se zaměřoval na období mezi červnem 2024 a lednem 2025. Během něj mapovali vědci výskyt perutýnů především pomocí hlášení od civilních obyvatel. Ve zkoumaném období potvrdili 122 případů, při kterých lidé narazili na perutýna.
Naprostá většina zachycených jedinců se navíc nacházela v mělkých vodách. Setkávali se s nimi nejčastěji potápěči do hloubky 15 metrů, a to v 72 procentech případů. Ryby patřily hlavně ke spíše menším kusům do délky 15 centimetrů. Objevovaly se především v jižních částech Dalmácie, v okolí Splitu, Hvaru a Visu.
[chooze:article;value:611955]
Perutýni se vyznačují typickým pruhovaným zbarvením a velkými ploutvemi. Původně pochází z Indického oceánu a do Středozemního moře pronikli v 90. letech skrze Suezský průplav. Kvůli klimatickým změnám a ohřívání moří se rybě daří i ve vodách, kde by dříve nepřežila.
Pro člověka je tento invazní druh nebezpečný kvůli prudkému jedu, který způsobuje prudké bolesti trvající i několik dní, vysoké horečky a problémy s dýcháním způsobené ochromením svalů. Jed uchovává ryba na okrajích svých ploutví, kterým dokáže útočníka poškrábat.
Hrozbu ale představuje i pro místní druhy. Nemá totiž přirozeného predátora. Vědci však upozorňují, že perutýn je jedlý, a podporují i cílený lov těchto barevných ryb, poznamenal portál Galijula.
Rybář v Chorvatsku natočil obřího žraloka. Byl větší než jeho loď (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.