Plynárenské muzeum se stalo nepostradatelným centrem technického vzdělávání a kulturním cílem pro každého, kdo se zajímá o historii a technologický pokrok.
Muzeum je rozděleno do několika sekcí, z nichž každá přináší jiný úhel pohledu na plynárenství. Sekce „Národní“ poskytuje chronologický přehled důležitých milníků, zatímco „Technická“ se zaměřuje na technické aspekty plynárenství, jako je např. uskladňování plynu, distribuce k zákazníkům, měření a nejrůznější způsoby využití plynu v minulosti a současnosti. Mezi nejcennější exponáty patří největší sbírka plynoměrů v zemi a vzácné předměty jako novorokoková zámecká plynová kamna Villeroy & Boch, plynová promítačka filmů „Bavaria“ a plynový diaprojektor „Laterna Magica“ z konce 19. století.
Významnou součástí expozice je i sousoší „Apotheóza plynárenství“ od Ladislava Šalouna, které zdobí hlavní bránu od roku 1927. Toto dílo symbolizuje podstatu plynárenství, kdy se plyn vyráběl karbonizací černého uhlí.
Plynárenské muzeum není jen místem, kde historie ožívá; je to místo setkávání kultury, historie a technologií. Pro návštěvníky všech věkových kategorií se stává živoucím zdrojem inspirace a poznání. Plynárenské muzeum je nejen svědkem minulosti, ale i průvodcem budoucností energetiky.
Rozšiřte naše sbírky
Pro Plynárenské muzeum hledáme staré plynové spotřebiče, přístroje, fotografie, obecně vše, co souvisí s historií plynárenství. V případě, že chcete rozšířit naše sbírky, volejte na 724 104 874, případně napište na email: jan.zakovec@ppas.cz.
Plynárenské muzeum stojí za to vidět.
Všichni zájemci o plynárenskou historii jsou srdečně zváni.
Plynárenské muzeum
U Plynárny 500/44,
145 08 Praha 4 – Michle (areál Pražské plynárenské, a. s.)
Spojení: Tramvaj č. 11 a 14 nebo bus č. 150 a 188, zastávka Plynárna Michle
Otevřeno: termín návštěvy muzea je třeba předem dohodnout na tel. 724 104 874 nebo jan.zakovec@ppas.cz
Vstup do muzea je zdarma
Bezbariérový přístup
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.