Lesní požáry sužují Kanadu už několik týdnů a vyžádaly si evakuace desetitisíců tamějších obyvatel. Začaly ale ovlivňovat i Česko. "Kdo jste včera večer zahlédl Měsíc vysoko nad obzorem, možná vás překvapila jeho výrazná oranžová barva," upozornil v nedělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku. "Včera večer jsem se přes telefon o něm bavila s kamarádkou, že je hodně oranžový," popsala jedna z komentujících.
Právě neobvyklé zabarvení měl způsobit kouř, který se dostal z Kanady až do Evropy. "I zítřejší obloha bude mít s ohledem na vyšší koncentrace kouře zvláštní barvu a možná se dočkáme i netypicky barevného východu a západu slunce," doplnili meteorologové. V dalších dnech se ale množství kouře nad Českem bude snižovat.
[chooze:article;value:616366]
Podle ČHMÚ za nezvyklým jevem stojí tzv. dálkový transport látek v ovzduší a není to poprvé, co se k nám kouř z Kanady dostal. Podobně cestuje po světě třeba písek ze Sahary, v zimě pak zase znečištění z vytápění v Polsku.
"Pokud je ve vašem okolí zhoršená kvalita ovzduší, nemusí být příčinou jen lokální zdroj, jako je třeba soused, který právě zatopil. Znečištění může pocházet i z míst stovky až tisíce kilometrů vzdálených," vysvětlil ústav. Na rozdíl od sousedových kamen se jen s požáry na druhé straně světa nedá moc dělat.
"Lesní požáry uvolňují do ovzduší řadu nežádoucích znečišťujících látek, zejména jemné prachové částice, které mohou mít nepříznivý vliv na zdraví. Dále vzniká například oxid uhelnatý, oxidy dusíku nebo polycyklické aromatické uhlovodíky, z nichž některé jsou prokazatelně karcinogenní," doplnil ČHMÚ. V Česku ale měřicí stanice hlásí velmi dobrou kvalitu ovzduší.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.