Cílem evropské novely je zvýšit ochranu nezletilých před riziky digitálního prostředí. V elektronických zařízeních by byla aplikace s kontrolou věku a potvrzením rodičů.
"Kdekoliv se sbírají citlivá data, ať to jsou biometrické údaje nebo fotky občanských průkazů, dokladů a podobně, vždycky hrozí nějaký únik. Pokud to není naprosto nezbytné, tak bych to rozhodně nedělal a neotevíral Pandořinu skříňku pro nějaké další problémy," řekl expert na kybernetickou bezpečnost Miloslav Lujka.
"Já si myslím, že stanovit nějakou hranici, kdy budu, nebo nebudu smět na sociální sítě, je v tuto chvíli trošku naivní. Můj názor je, že by bylo velmi potřeba, aby každý vstup na sociální sítě byl prováděn z profilu, který je jednoznačně identifikován s jednou osobou," uvedl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
[chooze:article;value:612296]
"Za mě je to další nesmyslné nařízení v Bruselu, které je v praxi neproveditelné," myslí si místopředseda hnutí ANO a poslanec Robert Králíček. "Nějaká regulace v tomto smyslu by měla význam a smysl, ale zároveň je tam i na druhé straně riziko nějakého omezení osobní svobody," popsal poslanec Michal Zuna (TOP 09).
"Já si hlavně myslím, že by to neměla dělat Evropská unie, ale že by to měly dělat všechny státy, pokud se k tomu rozhodnou," kritizoval předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. "Ta cesta je prevence, osvěta," dodala pirátská poslankyně Olga Richterová.
Zavedení aplikace ve všech členských státech by podle expertů bylo i dost nákladné. "Bavíme se tady o milionech eur, které budou někde vyhozené, a ten přínos nebude v podstatě téměř žádný," kritizoval Lujka. "Určitě do 15 let pod kontrolou rodičů, od 15 ať si dělají, co chtějí," řekl jeden z oslovených Čechů a další taky souhlasí. O regulací přístupu dětí na internet se zasazují zejména Francie, Španělsko a Řecko.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.