Do Mali přišli jako osvoboditelé v roce 2021, kdy vojenská junta vyhnala francouzské a mezinárodní síly. Měli pomoci v boji proti islamistickým skupinám. Jenže místo klidu přinesli násilí – desítky mrtvých civilistů, vypálené vesnice a mučení.
Wagnerovci se stahují po těžkých ztrátách, které skupina utrpěla při útocích islamistických povstalců. Tvrdí ale, že misi splnili. "Malijské úřady po vyřešení bezpečnostní krize obnovují ekonomiku. Mise je dokončena podle plánu. Wagnerova skupina opouští Mali a zanechává za sebou stabilní a bezpečné prostředí," zní v oficiálním prohlášení.
[chooze:article;value:571286]
Žoldnéři tvrdí, že zlikvidovali tisíce ozbrojenců a zničili 11 základen. "Děláme Rusko větší na všech kontinentech. Africe přinášíme spravedlnost a štěstí. Ze života děláme noční můru pro ISIS i Al-Káidu," nechal se už dříve slyšet bývalý šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.
Právě Prigožin, který zahynul při pádu letadla po neúspěšném pokusu o vzpouru proti moskevskému armádnímu velení v roce 2023, skupinu založil. Po jeho smrti vliv ruských žoldnéřů v Africe začal slábnout. Afrika Korps, sbor, který spravuje ruské ministerstvo obrany, převzal jednotky i zbraně a tvrdí, že bude dál v zemi chránit zájmy Ruska. Tvoří ho navíc asi 70 až 80 % bývalých wagnerovců.
Analytici spekulují, že jde o snahu Kremlu zůstat v regionu, ale zaměřit se víc na výcvik, poskytování vybavení a ochranné služby. Podle odhadů v Mali zůstává asi 2 000 ruských žoldnéřů. Kde budou nasazeni stažení wagnerovci, není jasné. Spekuluje se o jejich možném přesunu na Ukrajinu nebo do jiných afrických zemí.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.