Na Kanárech zavírají pláže kvůli znečištění. Lidem hrozí zdravotní potíže

Kanárské ostrovy se i letos potýkají s problémem, který rozhodně nezapadá do představ o ideální letní dovolené. Pláže Troy I a II na jihu Tenerife byly 9. května uzavřeny kvůli zjištěné kontaminaci mořské vody. Laboratorní testy potvrdily zvýšený výskyt fekálních bakterií, enterokoků a bakterií Escherichia coli. Obdobná situace nastala už loni v červenci, kdy byla z hygienických důvodů uzavřena i populární Playa Jardín.

Problémy ale pokračují nadále. Jak informuje Canarian Weekly, v úterý 3. června úřady hlásily obavy z kontaminace vody na Playa Dorada na ostrově Lanzarote. Jen o dva dny později byla uzavřena také pláž El Puertito v oblasti Costa Adeje. Ve všech případech úřady apelují na návštěvníky, aby dbali varování a přesunuli se na jiné přístupné pláže. Ochrana lidského zdraví je podle rady města Adeje nejvyšší prioritou.

[chooze:article;value:609059]

​Ani opakované problémy s kvalitou vody však turisty neodrazují. Právě naopak. Podle nejnovějších údajů španělského Národního statistického úřadu (INE) navštívilo Kanárské ostrovy od ledna do dubna letošního roku 5,7 milionu zahraničních turistů. To je o 240 tisíc víc než ve stejném období loňského roku, což představuje nárůst o 4,2 procenta. Pokud bude tento trend pokračovat, ostrovy mohou letos opět překonat historický rekord v počtu příjezdů.

Zatímco turisté přibývají, Kanáry sužuje vlna protestů

Rostoucí zájem turistů ale zároveň zvyšuje napětí mezi nimi a místními obyvateli. V dubnu se po celém souostroví konaly masivní protesty proti neregulovanému turismu a výstavbě nových hotelových komplexů. Do ulic vyšlo přibližně 100 tisíc lidí. Jen na Gran Canarii jich podle organizátorů bylo na 50 tisíc. "Naše ostrovy jsou zahlceny," řekla aktivistka Helena Espinosová z environmentální skupiny ATAN. Rekreanti se během demonstrací raději stahovali do útrob svých hotelových pokojů.

Další protesty znovu přicházejí a jsou již kompletně naplánované. Nejbližší z nich se má konat 14. června v Adeje, kde se místní postavili proti projektu výstavby 400 luxusních vil v El Puertito. Belgický investor Filip Hoste zde plánuje rozsáhlý turistický komplex, který už nyní čelí kritice kvůli dopadům na životní prostředí a možnému porušení zákonů. Petici proti projektu podepsalo více než 50 tisíc lidí.

[chooze:article;value:613372]

​​Vlna nespokojenosti se šíří i na španělskou pevninu. Aktivisté proti overturismu ohlásili další demonstraci na 15. června v Barceloně, kde chtějí rekreanty symbolicky postříkat vodními pistolemi. Podle britského deníku The Mirror tím chtějí znovu upozornit na dopady masového turismu a vrátit se na titulky světových médií.

Kanárské ostrovy tak letos vstupují do sezóny s dvojí tváří. Na jedné straně zůstávají oblíbeným letním cílem, na straně druhé čelí environmentálním hrozbám, nespokojenosti místních a čím dál viditelnějším trhlinám v udržitelnosti cestovního ruchu.

Na Kanárech vypukly masivní protesty. Turisté ze strachu neopouštějí hotely (05/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.