"Označit tohle místo na koncertě Iron Maiden v pražských Letňanech jako 'sektor pro vozíčkáře' a ještě je za to nechat zaplatit 2 000 korun může jedině bezcitný idiot," psal rozhořčený uživatel sítě X. Současně sdílel fotografii z místa – hendikepovaní lidé na pódium koukali z boku a velké dálky.
Označit tohle místo na koncertě Iron Maiden v pražských Letňanech jako "sektor pro vozíčkáře" (a ještě je za to nechat zaplatit 2.000 Kč) může jedině bezcitný idiot.
— František Šafr (@FrantisekSafr) June 2, 2025
Chudáci lidi... pic.twitter.com/n2GvJYURQV
"Říkal jsem si to samé. Zvuk zkreslený, výhled nulový, dění na stagi zakryté. Smutné," reagoval další. Podle dalších komentujících jde na koncertech v Letňanech o běžnou situaci. Vyhrazená plošina byla umístěná po boku tribuny pro sedící diváky.
[chooze:article;value:614870]
"Vzhledem k travnatému povrchu areálu jsme volili pozici, ke které je možné se dostat co nejrychleji a nejsnáze. Stejná logika platí i v případě nutné evakuace, zvolená poloha umožňuje rychlý odchod bez nutnosti složitě objíždět celý areál," vysvětloval TN.cz mluvčí pořadatele Live Nation Ondřej Pojzl.
"Zároveň je potřeba, aby plošina nijak nebránila plynulému pohybu ostatních návštěvníků," dodal. Bezpečnost je prý pro společnost "nejvyšší prioritou" a snižovat ji nebude.
Podle asistenta soběstačnosti z Ligy vozíčkářů a architekta Filipa Pšenčíka je ale řešení úplně špatné a ve svém okolí kritiku situace v Letňanech slyší opakovaně. "Nevidím důvod, proč by toto nemohlo být před tou tribunou, ne ještě bokem, a navíc takhle daleko," řekl TN.cz. Za chybu organizátorů označil umístění i předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
[chooze:article;value:604360]
"Vede k tomu opravdu krátká rampa, která by při této výšce měla být asi trojnásobně dlouhá, aby ten výjezd byl komfortní. Pokud chci argumentovat bezpečností, tak bych měl mít rampu splňující normu," dodal k argumentům Live Nation Pšeník.
"Situace se každý rok jenom zhoršuje. Nevím, jestli posunuli nebo zvětšili vedlejší tribunu a tím odsunuli prostor pro vozíčkáře ještě víc do strany. Vozíčkářský sektor se dá udělat i důstojně, takto venku. Viz Adele v Mnichově, cca stejná kapacita. Nějaký 'tah davu' je výmluva," uvedl další z návštěvníků letňanských koncertů.
"Většina sektorů pro lidi na vozících je dělána velmi dobře. Máme zkušenosti například z Rock for People v Hradci Králové nebo Colours of Ostrava, kdy jsou tyto sektory umístěny tak, aby lidé byli uvnitř 'kotlů', a mohli se tak plně účastnit koncertu," doplnil Krása s tím, že nevhodné umístění ho překvapilo.
[chooze:article;value:611822]
Pšeník ale tolik dobrých zkušeností nemá, často prý vyhrazený prostor chybí. "Záleží na tom, jak moc slušní jsou ostatní účastníci a pustí vozíčkáře úplně dopředu. Dobře vyřešené bezbariérové stání jsem asi nikde na koncertě neviděl," řekl. Upozornil, že člověk na vozíku potřebuje být alespoň o půl metru výše, aby dobře viděl.
"Mám spoustu zkušeností. Buď je sektor naprosto nepoužitelný, hodně daleko, nebo z něj není výhled, nebo úplně chybí, a ještě se dočkáte arogantního chování," potvrdil zkušenost další hendikepovaný hudební fanoušek.
Sociální sítě zaplavila videa Ewy Farne a Duy Lipy (5/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.