Krytí živelních událostí je jedním ze základních pojištění, které je podle Marka dobré si sjednat. Zdůrazňuje, že už v základních variantách jsou zahrnuta krytí pro události typu vichřice, krupobití nebo požáry. V rozšířenějších verzích je možné se pojistit například i proti povodním či záplavám.
"Za posledních několik let vidíme vzrůstající tendenci pojistných událostí, které souvisí se živelními událostmi. Typicky to jsou následky silných bouřek, ale mnohdy to bývá i třeba samotná vichřice. Ta čísla jsou poměrně alarmující. Když se podíváme na loňský rok, tak jenom naše pojišťovna v něm řešila téměř 80 tisíc pojistných událostí za více než devět miliard korun, které souvisely s těmi extrémními projevy počasí," říká Marek.
Jak dále expert vysvětluje, k dokázání pojistné události je třeba řádná dokumentace, tedy nafocení nebo natočení škody, ideálně pořízení co největšího množství snímků, na kterých nebudou jen detaily, ale i větší celek, ze kterého bude jasné, co přesně se na místě stalo.
[chooze:article;value:609991]
V souvislosti s extrémním počasím je podle Marka dobré mít pojištěnou jak stavbu, tak domácnost. "Pojištění stavby je to, co je pevně spojeno s budovou, tedy budova samotná. Do pojištění domácnosti patří to, co by spadlo, pokud byste obrátili budovu nebo váš byt v ní vzhůru nohama," vysvětluje Marek.
Na nahlášení pojistné události mají lidé podle zákona čtyři roky, jak ale Jan Marek poznamenává, je určitě dobré udělat to co nejdříve.
"Je potřeba mít v pojistných smlouvách správně nastavené pojistné částky," upozorňuje expert. "To znamená opravdu se pořádně zamyslet nad tím, co vaší nemovitosti na daném místě reálně hrozí," dodal.
Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.