Dnes hliník a ocel, za měsíc všechno ostatní. Američané zdvojnásobili cla na dovoz surovin a hrozí dalšími obchodními přirážkami. To by podle některých ekonomů mohlo mít zásadní dopad na ekonomiku unijních zemí. "Spojené státy i Evropská unie mají hodně co ztratit. Obchodní vztahy mezi nimi jsou těmi největšími na světě, takže je v zájmu obou stran najít kompromis," domnívá se Zsolt Darvas, ekonom z bruselského think-tanku Bruegel.
Zabránit překážkám v dalším obchodu by mohla dohoda, kterou se ve středu pokusil vyjednat eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Americký prezident se netají tím, že si chce s Evropou vyřídit účty. V tomto jednání má ale tentokrát, slovy Donalda Trumpa, všechny karty v ruce Evropská unie.
[chooze:article;value:615913]
"Protože Donald Trump o ty své dobré karty přišel. Nyní federální soud sestřelil ta stávající cla už vyhlášená a odebral mu možnost vyhlašovat další," komentoval ekonom Petr Bartoň.
"Zároveň i trhy, které velice padaly, tak jsou v neprospěch Donalda Trumpa," sdělil k tomu ekonom Martin Vokálek. "Tím pádem teď se jedná ne tak o tom, jak by mohla EU zmírnit americká cla, ale spíše o budoucím nastavení obchodních vztahů s Evropskou unií," dodal Petr Bartoň.
Jednání i díky tomu podle eurokomisaře Šefčoviče postoupila, konkrétní dohoda ale zatím na stole není. "Rychle postupujeme správným směrem, zůstáváme v kontaktu, abychom tempo udrželi," nechal se slyšet eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič.
Kromě Bruselu na Donalda Trumpa vytváří tlak i Čína. Jednání s asijským hegemonem ale podle amerického prezidenta uvázla na mrtvém bodě. "Mám čínského prezidenta Siho rád, vždycky jsem měl a vždycky ho budu mít rád, ale je velmi tvrdý ve vyjednávání a je těžké se s ním dohodnout," řekl Trump.
Přirážkám za vývoz surovin do Spojených států se vyhnula pouze Velká Británie. Ta v květnu uzavřela s Američany obchodní dohodu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.