Možné zneužití státu, říká Fiala ke kauze bitcoinů. Je to zdvižený prst, míní Suchánek

Největším problémem bitcoinové transakce je podle Suchánka reputační riziko. "Neumíme úplně potvrdit, odkud tyto bitcoiny pochází a či jsou legální, to je ten největší problém," vysvětlil.

V peněžence, odkud bitcoiny pro ministerstvo připluly, byla celkově vyšší částka. Tím, že úřad část objemu kryptoměny přijal, se mohlo stát i to, že i ten zbytek je legalizovaný. To vyvolává kontroverzi.

Suchánek upozornil, že už jenom to, že někdo někomu daruje kryptoměnu, by mu mělo rozsvítit pomyslnou varovnou kontrolku. "Není běžné, že pokud vám někdo daruje peníze, tak vám dá kryptoměnovou peněženku. Kryptoměny mají samy o sobě reputaci, že jsou často získávány nelegální činností," upozornil Suchánek.

Druhá pomyslná varovná kontrolka by se měla člověku podle experta rozsvítit, když je patrná historie donátora bitcoinů pro ministerstvo spravedlnosti. Ten byl v minulosti odsouzený za trestný čin.

[chooze:article;value:615708]

​Jak Suchánek upozornil, případem se zabývá i americká FBI. "Ti mají s největší pravděpodobností informace, odkud by ty bitcoiny mohly pocházet, a to zřejmě z trestné činnosti," okomentoval.

Podobný dar v kryptoměnách pro některý z úřadů je zřejmě poprvé, co se něco takového v Česku stalo. "Je to takový zdvižený prst, že je to velmi nestandardní situace," pronesl Suchánek.

Na podobnou situaci tedy neexistují žádné protokoly či procedury, jak postupovat. "Navíc pokud se do toho obula FBI, tak to může znamenat, že se skutečně jedná o napojení na organizovaný zločin," dodal.

"FBI může mít více informací než Česko, mohlo tu peněženku už delší dobu sledovat, a tedy z toho může plynout podkopání reputace České republiky v očích jejích partnerů," objasnil Suchánek.

Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.