Na Ukrajině rozhodují o životě a smrti. Malé, levné, a přesto smrtící. Drony dnes patří k nejúčinnějším zbraním moderní války a armády po celém světě si toho všímají. Ukrajinci upravují běžné civilní modely a s technikou za pár desítek tisíc korun ničí jinou za miliony.
Sebevražedné drony nebo drony vypouštějící bomby ničí cíl, ať už jde o tank, velitelské stanoviště, nebo vojenskou jednotku. Vrcholnou ukázkou byla před pár dny finální část operace s krycím názvem Pavučina. Ukrajinské jednotky pomocí roje dronů zasáhly ruské letecké základny, kde poškodily nebo zničily například strategické bombardéry Tu-95, nosiče jaderných zbraní.
Těmito zkušenostmi se nyní inspiruje třeba Tchaj-wan, který Čína vnímá jako vzbouřeneckou provincii. "Počínaje příštím rokem a v průběhu pěti let bude vláda investovat z rozpočtu téměř miliardu dolarů do výzkumu a vývoje průmyslu dronů," řekl ředitel institutu vědy a technologie Lee Shih-chiang.
[chooze:article;value:615658]
Cílem je vybudovat soběstačný dodavatelský řetězec nezávislý na Číně. Peking má jeden z největších souborů dronů na světě a Tchaj-wan se obává, že v případě invaze nebude mít čím Číňanům čelit.
Dronový závod se ale rozbíhá globálně. Velká Británie investuje přes 59 miliard korun do vývoje vlastních systémů, Indie zrychleně zavádí drony do armády a testuje obranu proti nim. Turecko dál sází na své osvědčené Bayraktary a připravuje novou generaci neviditelných dronů Anka-3.
A čím víc dronů přibývá, tím víc roste potřeba se proti nim bránit. Izrael, Francie nebo USA investují do laserových nebo elektronických protidronových systémů. Válka na Ukrajině tak nadále přepisuje vojenské učebnice. Ukázala, že drony nejsou doplňkem, ale klíčovým nástrojem moderního boje. Umožňují menším armádám čelit převaze rychle, levně a účinně.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.