Restaurátoři se o ručně psané poznámky starají jako o nejvýznamnější pacienty, kterým ale už jde o život. "Dostala se do bloku vlhkost, jsou tam i skvrny po plísni," popsala restaurátorka papíru Zuzana Vojtěchovská. Přístroj za desítky tisíc korun měří pH každého listu. Ty se před 250 lety vyráběly z obnošených lněných hadrů.
"Máme v muzeu největší pozůstalost Rettigové, včetně jejích šesti rukopisů," uvedla kurátorka sbírek Regionálního muzea v Litomyšli Miluše Vopařilová. Záchranná akce zabere stovky hodin. Teď se odborníci starají o její deník, kam si zapisovala zdánlivě nepodstatné věci.
Fenoménem se ovšem stala její kuchařka lidových receptů. I je mají v muzeu. "Co na Rettgivé mám ráda, jsou její sladké recepty," dodala Vopařilová. Mezi stovkami záznamů je například i recept na frankfurtskou polévku, kterou si zkusil uvařit i reportér TV Nova.
[chooze:article;value:600909]
Frankfurtská polévka podle Rettigové neobsahuje červenou papriku a brambory. Na sádle se smaží cibule a pak i nastrouhaná mrkev a celer. Za pár minu dorazí rozetřený česnek. To vše dostane čepici z polohrubé mouky. Na to studený vývar, prošlehat a 20 minut vařit, aby byla zelenina měkká. Na závěr ještě domácí petrželka, která to hezky ozdobí.
Párky i pečivo se smaží vedle a podává společně. Ochutnávačem se stal soused, který má sakra mlsný jazýček. "Petře, vynikající, nekecáš, dobrá je," ocenil obyvatel Pardubic Aleš Janeček. Talíř byl vmžiku prázdný.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.