Úřad varuje před chystanými pravidly pro lékárny. Můžou zhoršit péči, tvrdí

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) varuje před možnou změnou zákona o zdravotních službách. Spolu s připravovanou novelou totiž do Sněmovny míří také pozměňovací návrh poslance hnutí STAN Jana Kuchaře, který upravuje podmínky pro vznik lékáren.

"Navržená úprava podmiňuje vznik nové lékárny limitem počtu obyvatel na lékárnu a stanovením minimální vzdálenosti mezi lékárnami, což představuje významný zásah do svobody podnikání, narušuje volnou hospodářskou soutěž na trhu s lékárenskou péčí a zároveň vytváří umělou překážku pro vstup nových subjektů na trh," upozorňuje antimonopolní úřad a apeluje na Sněmovnu, aby návrh nepřijala.

"Navržená regulace povede ke snížení konkurenčního tlaku mezi lékárnami, což může mít za následek omezení dostupnosti služeb, snížení kvality péče a v konečném důsledku i negativní dopad na pacienty," doplnil pak jeho předseda Petr Mlsna.

[chooze:article;value:614732]

Podle úřadu může být návrh problematický také z pohledu evropské legislativy a dodává, že v zahraničí podobným změnám v zákoně předcházela důkladná analýza a byl jim přizpůsoben systém distribuce léčiv.

"V kontextu České republiky je nutno zdůraznit, že dosavadní absence podobných omezení nevedla k narušení základních funkcí trhu s lékárenskou péčí. Naopak, relativně hustá síť lékáren znamená lepší dostupnost služeb a vyšší konkurenční tlak, který motivuje poskytovatele ke snižování cen, zvyšování kvality i rozšiřování služeb pro pacienty," uvádí úřad dále.

Kuchař si ale za svým návrhem stojí. "Pan předseda ÚOHS Mlsna a já zjevně žijeme v odlišných realitách. Pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nevidí zcela zjevnou monopolizaci lékárenského trhu ze strany několika málo velkých řetězců, pak já tuto hrozbu vidím jasně a nehodlám ji přehlížet," uvedl pro TN.cz.

[chooze:article;value:613796]

"Můj návrh na regulaci lékárenského trhu není útokem na hospodářskou soutěž, jak ÚOHS mylně tvrdí, ale naopak rozhodným krokem k zajištění spravedlivé a rovnoměrné dostupnosti lékárenské péče pro všechny občany, včetně těch v odlehlých regionech," dodává s tím, že zřizování zdravotnických zařízení nepatří do kompetence úřadu.

Kuchař také odmítá, že by byla navrhovaná změna novely v rozporu s evropskou legislativou, a zdůrazňuje, že už nyní je trh s léky silně regulovaný. A stejně to vidí i Česká lékárnická komora, která návrh podporuje.  

Novela z vládního pera, která má podle ministerstva zdravotnictví zprůhlednit ceny zdravotní péče, ochránit pacienty před nezákonnými poplatky a zavést takzvané nemocniční ombudsmany, už prošla ve Sněmovně dvěma čteními. Brzy by se tedy poslanci měli dostat k jejímu finálnímu schvalování. Stát by se tak teoreticky mohlo už tuto středu.

Bez lékaře i bez lékárny. Karlovarsko trápí nedostatek zdravotní péče (2/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.