Inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na konci minulého týdne měřili radiaci na stavbě dálnice D11. Naměřili sice zvýšenou hladinu, ale ne nebezpečnou pro stavbaře. "Těm osobám žádné riziko nehrozí. Není důvod, aby byla stavba zastavena," řekl ředitel odboru radiační ochrany v průmyslu SÚJB Jiří Havránek.
Přesto silničáři na zhruba 300 metrů dlouhém úseku stavbu pozastavili. Pokračovat by měla asi za měsíc, kdy budou definitivní výsledky. "Pravděpodobně se jedná o materiál, který vznikl spalováním uhlí přibližně někdy v 60. až 70. letech minulého století, kdy se v místní elektrárně Poříčí spalovalo uhlí z Žacléřsko-radvaňské pánve a toto uhlí mělo vyšší obsah přírodních radionuklidů," vysvětlila inspektorka SÚJB Hana Procházková.
[chooze:article;value:614491]
Silničáři teď řeší, jak naložit se zhruba 30 tisíci metry krychlovými popílku. "Zda ten materiál bude kompletně celý deponován na nějakém místě, na kterém se domluvíme s úřadem pro jadernou bezpečnost, nebo část materiálu bude moci být použit, to se dozvíme," poznamenal mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.
Samotnou stavbu dálnice to prý neohrožuje a termín dokončení se stihne. Úsek dálnice D11 dlouhý 21 kilometrů by měl být hotový na jaře 2028.
V České republice je vyšší úroveň přírodního ozáření než jinde ve světě. A měření radonu je zákonnou povinností třeba u novostaveb nebo budov před rekonstrukcí. "Měření radonu v budovách a ve školských zařízeních probíhá po celém území republiky. Ujišťuje se, jestli je splněna referenční úroveň a jestli je překročena, provádí se opatření ke snížení úrovně radonu," upřesnila Procházková.
Měření provádí odborné firmy a cena se pohybuje v řádech jednotek tisíc korun. V případě vyšší koncentrace radonu se zpravidla provádí stavební úpravy.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.