Kyjevu už nic nebrání používat zbraně dlouhého doletu dodané na Ukrajinu k útokům na ruské vojenské cíle. S odkazem na prohlášení německého kancléře Friedricha Merze o tom informoval portál Euronews.
"Již neexistují žádná omezení pro dolet zbraní dodávaných na Ukrajinu, a to ani ze strany Velké Británie, Francie, ani z naší strany. Žádná omezení neexistují ani ze strany USA," řekl Merz během diskuzního fóra pořádaného veřejnoprávní televizí WDR.
Podle Merze to znamená, že Ukrajina se nyní může proti ruské invazi bránit například útoky na vojenské objekty v Rusku. "Donedávna to nemohla dělat a až na výjimky to ani nedělala," doplnil německý kancléř.
Ukrajina v minulosti obdržela od USA, Velké Británie a Francie rakety dlouhého doletu, včetně ATACMS, Storm Shadow nebo SCALP, mohla je ale použít pouze proti ruským vojenským silám na okupovaných územích, připomněl deník Kyiv Independent.
[chooze:article;value:614254]
Teprve koncem roku 2024 administrativa předchozího amerického prezidenta Joea Bidena a další spojenci zmírnili omezení a umožnili Ukrajině použít rakety dlouhého doletu proti ruským vojenským cílům v pohraničních oblastech. Bidenův nástupce Donald Trump toto rozhodnutí v rámci snahy o vyjednání mírové dohody mezi Moskvou a Kyjevem kritizoval.
Zrušení omezení bude mít podle Merze rozhodující vliv na válku na Ukrajině. "Země, která se může bránit útočníkovi pouze na svém vlastním území, se nebrání dostatečně," doplnil a zdůraznil, že zatímco Kyjev své zbraně používá k útokům na ruskou vojenskou infrastrukturu, Rusko nadále útočí na ukrajinská města, školky nebo nemocnice.
Než se Merz stal kancléřem, naznačil, že zruší zákaz svého předchůdce Olafa Scholze na dodávky německých střel Taurus, které jsou schopné zasáhnout cíle ve vzdálenosti 500 kilometrů. Od nástupu do úřadu ale nepotvrdil, zda má v úmyslu střely dodat.
Ukrajina poprvé použila proti Rusku americké rakety ATACMS v listopadu loňského roku. Podívejte se na reportáž TV Nova:
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.