Po loňských mrazech si ovocné stromy odpočinuly. O většinu plodů totiž přišly, a nemusely do nich tak vkládat tolik energie. Třeba na Litoměřicku farmáři teď nemají nouzi hlavně o jablka nebo meruňky. Všeho moc ale může i škodit.
V Těchobuzicích třeba meruněk narostlo takové množství, že je brigádníci musí protrhávat, protože stromy by je nezvládly vyživit. A právě to je jeden z faktorů, který může náklady pěstitelům zvýšit. Zadarmo totiž ani kuře nehrabe a brigádníky musí ovocnáři samozřejmě zaplatit.
Navíc i letos museli ovocnáři stromům přitopit svícemi. "Takže nám se náklady moc nesníží, ale každopádně máme ovoce, které budeme moct prodávat. Loni jsme neměli co prodávat," uvedl Miloslav Jelínek z Ovocnářství Jelínek.
[chooze:article;value:611985]
Podobně to vidí třeba i v nedalekých Ploskovicích. Ovocnáři se ale shodují, že na odhadování kvality a množství úrody je ještě příliš brzy. "Samozřejmě uvidíme, jak se situace vyvine dál. Může ještě přijít krupobití a všechno bude jinak," řekl Jan Petrásek z Ovocnářství Ploskovice.
Celková úroda by letos prý mohla být průměrná – mezi podniky jsou údajně velké rozdíly. "Máme farmáře, kteří budou mít, řekl bych, nadprůměrnou sklizeň, ale jsou tu také mnozí, kteří dosáhnou, řekněme, na sklizeň sotva poloviční," popsal předseda Ovocnářské unie ČR Ludvík Martin.
Pokud bude počasí farmářům přát, mohli bychom u nich ovoce letos sehnat o trochu levněji něž loni. Přesnou cenu si ale zatím netroufají odhadovat. Do letošních cen se navíc mohou promítnout zmařené náklady z loňska.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.