Města v pohraničí opouští lidé. Ministerstvo plánuje finanční podporu i poradenství

Nedostatek pracovních příležitostí, špatná infrastruktura nebo přístup ke vzdělání. To jsou nejčastější důvody, proč lidé některá města opouštějí. Z desítky těch, která se vylidňují nejvíc, leží polovina v Moravskoslezském kraji.

"To vylidňování je trvalý trend a souvisí právě i s tím, že v těch periferních územích zůstává skutečně obyvatelstvo, které je na tom sociálně a ekonomicky hůře. Říkalo se tomu také dříve, že jsou to regiony, které mají nějakou uhelnou zátěž," popsal Jan Šimáček ze Sekce regionální politiky, politiky bydlení a sociálního začleňování ministerstva pro místní rozvoj.

Nejvíc lidí naopak míří do Prahy. Jen loni se jich tam přistěhovalo 13 tisíc. Tento nárůst ale způsobují i cizinci. "Nejvíce přibývají ty správní obvody obcí s rozšířenou působností v okolí Prahy: Říčansko, Brandýs nad Labem, Stará Boleslav. Praha dlouhodobě získává obyvatele zejména ze zahraničí," vysvětlil vedoucí informačních služeb Krajské správy ČSÚ pro Středočeský kraj Pavel Hájek. "Protože to bydlení v Praze není dostupné pro každého, respektive nesplňuje požadavky na kvalitu bydlení," dodal demograf Tomáš Kučera. 

[chooze:article;value:601824]

S plánem, jak vylidňování měst v pohraničí zastavit, přichází ministerstvo pro místní rozvoj. "Připravujeme plán, jak tyhle zóny zvelebit, zatraktivnit, rezidenčně zkvalitnit. Součástí té podpory je jednak ta finanční pomoc a součástí té podpory je také poradenství, to znamená pomoc rozmyslet, jak to udělat, aby se do toho území dostaly nějaké atraktivní možnosti v oblasti zaměstnanosti, sociálních služeb a podobně," informoval Šimáček.

V místech, odkud se lidé stěhují, často kvete obchod s chudobou, kdy majitelé pronajímají nemovitost sociálně slabým za výrazně vyšší ceny.

Z České Lípy odešla dvě procenta obyvatel

Že se některá města vylidňují, není překvapením. Hlavně v pohraničí je méně pracovních příležitostí. Překvapením je ale Česká Lípa, která patří mezi větší sídla, která podle statistického úřadu loni zaznamenala výrazný odliv obyvatel. Město v Libereckém kraji přišlo o skoro dvě procenta lidí.

Ještě na začátku loňského ledna měla Česká Lípa necelých 37 500 obyvatel. Na konci roku pak 36 800. Zhruba 1 900 lidí se odstěhovalo a necelých 1 300 přistěhovalo. Znamená to úbytek 621 obyvatel. Starostka Jana Volfová (ANO) okresního města vidí jako příčinu dva možné důvody.

"Úbytek obyvatel bych přičítala možná tomu, že zde končí firma, která je navázaná na automotiv, která zaměstnávala mimo jiné i mongolskou komunitu. Ta komunita tady čítala ve městě přes 2 000 lidí," vysvětlila.

[chooze:article;value:595811]

Světový výrobce autosedaček ohlásil ukončení výroby tady v České Lípě a také ve Stráži pod Ralskem. Propustil 1 100 lidí.

A druhý důvod, proč městu ubyli lidé, může podle starostky souviset se znovuzavedením poplatku za odpad. Někteří obyvatelé České Lípy tak mohli ve městě i po přestěhování fiktivně bydlet dál třeba právě proto, aby se v jiném městě placení poplatku vyhnuli. A to se změnilo. Podle úřadu práce je na Českolipsku nejvyšší nezaměstnanost z celého Libereckého kraje.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.