Výmoly a krajnice se ztrácí v poli. Tak vypadá silnice mezi Dřísy a Nedomicemi na Mělnicku. Ve středních Čechách není výjimkou. "Jsou to takové ty klasické okresky, silnice třetí třídy. Je kritizována jejich kvalita," vysvětlil dopravní expert Roman Budský. "Je tam velice hustá silniční síť a intenzivní doprava," dodal.
Do Prahy z okolí míří denně zhruba 80 tisíc aut. Dalších 300 tisíc je tranzit, který metropolí projíždí. "Je zcela přirozené, že při tom počtu automobilů, které projíždějí tím krajem, je ten dopad zcela zjevný na stavu vozovek," podotkl dopravní expert Igor Sirota.
"Peněz do silnic není nikdy dost. My víme, že máme infrastrukturní dluh řádově 80 miliard korun na středočeských silnicích, a ten se snažíme sanovat. To znamená, že bychom chtěli pro letošek proinvestovat něco mezi šesti sedmi miliardami korun do středočeských silnic," uvedl radní kraje pro dopravu Josef Pátek (ODS).
[chooze:article;value:612384]
1,5 miliardy půjde do běžné údržby. Silničáři pracují například u Staré Boleslavi. Kompletní opravou prochází i silnice druhé třídy nedaleko populárního jezera Lhota. Velké akce chystají i v Poděbradech, u Čelákovic, Rakovníka nebo Hořovic.
"Rozdělujeme komunikace na ty, které je nutné opravit bezodkladně, a na ty, kde ta oprava je možná v nějakých dalších letech. Podle toho přistupujeme k opravě a zachování trvanlivosti té komunikace," sdělil Pátek.
Nejen středočeské silnice ale potřebují miliardové investice. "Takové jednoduché srovnání by mohlo být Česko a Rakousku, jsme přibližně stejné země, nicméně ten rozdíl je markantní. Pokud jde o počet nehod, které jsou způsobeny tím, že jsou na silnicích výtluky prolákliny a tak dále, tak se přibližně pohybujeme někde kolem tisícovky ročně, v Rakousku je to třikrát méně," poznamenal Sirota.
Stát na investice do dopravní infrastruktury pro letošek vyčlenil rekordních 160 miliard. Z toho více než 80 miliard má jít na rozvoj a údržbu dálniční infrastruktury.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.