"Víte odkud jsou tyto snímky, pane prezidente?" ptal se Trumpa jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. "Ne," odvětil mu Trump.
A ukazuje se, že to americký prezident nevěděl. Analyzovala je média a zjistila, že fotografie, se kterými ve středu Trump konfrontoval jihoafrického prezidenta, pocházejí z časopisu American Thinker, který popisoval rasové napětí jak v Jihoafrické republice, tak v Kongu.
"Toto všechno jsou bílí farmáři, kteří jsou pohřbeni," tvrdil. Při návštěvě v Oválné pracovně Trump svému jihoafrickému protějšku ukazoval snímky těl v pytlích a tvrdil, že jde o oběti násilí na bílých farmářích. Trump použil také agenturní záběry z Konga.
[chooze:article;value:613981]
"Prezident Trump použil to, co jsem natočil v Kongu, aby přesvědčil prezidenta Ramaphosu, že v jeho zemi černoši zabíjejí bělochy," prohlásil autor videoreportáže Džafár Al Katanty.
Bílý dům zatím nereagoval. "Zdůrazňoval otázku genocidy. Ale myslím si, že má pochybnosti a že tomu nevěří. Takže věřím, že naše návštěva zde byla velmi úspěšná," uvedl jihoafrický prezident.
Trumpova administrativa před necelými dvěma týdny přijala 50 bílých Jihoafričanů na základě humanitárního programu určeného pro osoby prchající před pronásledováním nebo válečnými konflikty. Tvrdě ale bojuje proti migraci. Harvardově univerzitě zakázala přijímat nové zahraniční studenty. Ti stávající budou muset jinam. "Je to v podstatě směs šoku a frustrace a pak velká nejistota," popsal čínský student.
[chooze:article;value:614075]
Podle Trumpa podněcuje škola antisemitismus a údajně spolupracuje s Čínskou komunistickou stranou. Vedení univerzity rozhodnutí označilo za nezákonné a chystá další právní kroky.
Rozhodnutí navíc přichází jen měsíc poté, co Trumpova vláda Harvardu zmrazila federální granty ve výši asi 48,5 miliardy korun.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.