Kdo v poslední době nakupoval na internetu, asi výdejní boxy využil. Průzkum mezi zákazníky e-shopů dopadl jednoznačně – pro 81 procent z nich jsou přínosem.
"Zákazníci je chtějí, nepřejí si jejich omezování, prokazují jim dobré služby," říká vedoucí výzkumu agentury Nielsen Hana Friedlaenderová.
"Lidi si přijdou, vyzvednou kdy potřebují, ve svůj čas, nemusí čekat doma," vnímá jednoznačnou výhodu jedna z dotazovaných. Další vnímá boxy také pozitivně, jinému muži se ale nelíbí.
[chooze:article;value:611527]
V Praze je aktuálně 1 500 výdejních boxů. Za celé Česko se číslo blíží 13 tisícům. A další boxy budou přibývat. To děsí představitele některých samospráv. Z boxů vyrůstají celá městečka a někdy i na dost bizarních místech. Některá města jako třeba Karviná nebo Brno mění kvůli boxům vyhlášky a chtějí je regulovat.
"To končí na schodech nebo u té sochy a u pomníku obětem války a podobně, a to si myslím že není v pořádku," míní designérka Veronika Rút.
Sami provozovatelé boxů spustili iniciativu, která má najít cestu, jak být k zákazníkům ještě blíž a zároveň nezaplevelit veřejný prostor.
"Tak aby docházelo k instalaci výdejních boxů ke spokojenosti všech. To znamená ke spokojenosti občanů, provozovatelů i té samosprávy," vidí cestu Jan Vetyška, ředitel Asociace pro elektronickou komerci.
Má jít o nastavení jasných pravidel a transparentní komunikaci s představiteli měst a obcí.
"Abychom sjednotili jejich vizuální styl a aby byly umístěny na místech, která jsou pro občany příhodná," chce Kristýna Lhotská z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, takzvaného IPRu.
[chooze:article;value:608331]
Budoucnost může být ve sdílených boxech. Přirovnat se to dá k jedné elektrické přípojce do domu, kde má každý byt jiného dodavatele.
"Stejně tak by to mělo být s boxy. My věříme v ten princip té otevřené sítě," říká mluvčí Alzy Eliška Čeřovská.
"Z pohledu zákazníka je vlastně jedno, kdo jim to doručí. Potřebují mít jeden box v reálné dostupnosti," míní marketingový ředitel Balíkovny Milan Šmíd.
"Určitě to je nějaká cesta k tomu, aby to řešení bylo kultivovanější, promyšlené," uvádí mluvčí Zásilkovny Ondřej Luštinec.
Rozmach boxů přinesl v posledních letech ještě jeden fenomén – oblíbili si je zloději. Někteří si do nich chodí jako pro čokolády do adventního kalendáře. Bezpečnostní opatření se ale neustále zlepšují.
[chooze:article;value:605424]
Na to, zda lidé výdejní boxy využívají, se ptaly štáby TN Nova v ulicích po celé republice. Pro někoho jsou rychlé a pohodlné, jiní raději zajdou na poštu nebo je nepoužívají vůbec – třeba kvůli nutnosti mít mobilní aplikaci. A jsou i lidé, kterým boxy jednoduše vadí.
"Záleží na velikosti balíčku. Větší si nechám přivézt domů, menší si vyzvedávám v boxu," říká jeden z dotazovaných. "Nemusím hlídat doma, můžu si zajít, kdy chci, a ty boxy jsou všude," dodává další respondent.
"Ne, to nepoužívám, protože nemám tu aplikaci. V telefonu jí nemám stáhlou, tak proto to nepoužívám," uvádí jiný z účastníků ankety. "Jsou to takový bedny. Mně se to teda vůbec nelíbí. Navíc to strkají tam, kde se to vůbec nehodí," míní další. "Je to rychlejší, nemusí člověk nikde nahánět kurýra a podobně," přidává se jiný zákazník. Dalšímu se líbí, že nemusí čekat frontu.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.