"Většina holek bere drogy, aby mohly provozovat prostituci s čistou hlavou, málokterá holka na to má," řekla prostitutka Miluše. "Skončila jsem na ulici, když mi bylo 16, neměla jsem na výběr nic jiného než se prodávat," svěřila se bývalá prostitutka Pavlína.
Řemeslo, které je staré jako sama civilizace. První zmínky jsou z Mezopotámie z doby asi 3 000 let před naším letopočtem. Dřív byla ale prostitutka vážená žena, dnes sexbyznys patří do spodních pater společnosti.
Přesto v Česku i přes snahu politiků a radních vytlačit prostitutky z měst stále vzkvétá. Zatímco v roce 2003 bylo asi deset tisíc prostitutek, letos jich je o pětitisícovku víc. Alarmující na tom je, že asi 60 procent z nich jsou matky samoživitelky. Prodávat své tělo se před třemi roky rozhodla i mladá samoživitelka Martina z Ústí nad Labem.
"Většinou se dostaneme na trasu kvůli drogám," sdělila prostitutka Miluše. Někdy má v práci strach o život. "Někteří jsou hovada, někteří jsou v pohodě, to je riskantní povolání, nevíte, komu sednete do auta," popsala.
[chooze:article;value:612667]
"Buď je to v autě, nebo na pokoji, to je na domluvě, co chce, jestli orál nebo komplet. Hodně teď otravují Ukrajinci, ale s nima nechodím. Třeba vám zaplatí, pak chtějí prachy zpátky nebo nechtějí zaplatit vůbec a vynutí si to násilím. To se mi taky stalo, že mě přivázal a o*ukal, na sílu, pak mi vzal peníze, zbil mě," dodala.
Důvodů, proč se ženy rozhodnou nabízet své tělo na ulici, je pochopitelně víc. Některé se začnou prodávat s vidinou rychle vydělaných peněz, jiné kvůli tomu, že jsou narkomanky a sexem si vydělávají na drogy, které potřebují.
Mezi prostitutkami je samozřejmě i další nemalá skupina těch, které doslova bojují o přežití, když skončí na ulici bez střechy nad hlavou. A právě to je příběh Pavlíny, která v 16 letech utekla od rodiny kvůli traumatizujícímu prožitku. I na ní se podepsal osud, když si na jídlo "vydělávala" prodejem svého těla.
"Je to bohužel tak, že většina sexuálních pracovnic tu profesi dělá proto, že na začátku chtějí vyřešit svou situaci, kterou neuměly řešit, například dluhy nebo situaci, kdy jsou s dítětem samy," vysvětlila předsedkyně Spolku pro ochranu žen Zdeňka Pecharová.
[chooze:article;value:612130]
"Ten den jsem procházela kolem Národního divadla, přijel chlap s autem, za peníze, že půjdu. On mě zmlátil a já jsem se ocitla někde. Ani nevím kde, bylo to hrozný. Ležela jsem v příkopu na okraji Prahy," popsala Pavlína.
Taková je hořká zkušenost téměř všech prostitutek, které své tělo prodávají na ulici, kde nejsou žádná pravidla. A když, tak je většinou určuje zákazník, který je ale skoro vždycky také poruší.
"Až na velké výjimky nenajdete sexuální pracovnici, která by se nesetkala třeba s nucením k sexu bez kondomu, když s tím nesouhlasí. Můžete se setkat s tím, že se domluvíte na nějakých praktikách a pak ten zákazník dělá něco, co nechcete, co vám vadí, že použije násilí, na kterém jste se nedomluvili. Závisí to na lokalitě. Když budete někde v Ústí, nějaké horší lokalitě, tak tam se vám to bude stávat častěji," varovala Pecharová.
"Prvotní, z čeho bych vycházel, je, že ta žena podle mě operuje s faktem toho, že může ztratit část své důstojnosti nebo celou důstojnost, a to si myslím, že může být nesmírně zatěžující. Když si představíte, že fyzicky pracujete, ubývá vám nějaké energie, odpočinete si. Ale jakým způsobem chcete nabrat tu důstojnost zpět?" ptá se psycholog Petr Šobra.
[chooze:article;value:586199]
"Ta práce zamává s vaší psychikou a vy máte pocit, že nic jiného už nezvládnete. Víme, že když kterákoliv žena vstoupí do sexbyznysu, tak trvá několik let, zhruba sedm až deset let podle zjištění organizací, než ta sexuální pracovnice je obvykle schopná z toho vystoupit," podotkla Pecharová.
"Není to jen o tady o tom, že já si vydělám peníze pro děti tímhle způsobem, jde to i jinak. Ta ženská sama sebe ponižuje. Není to práce, je to jen o strachu, mám peníze, užiju si. Ale co s tím udělám, koupím si drogy? Není to nic, na co by měla být ženská hrdá, naopak je to ponižující," myslí si Pavlína.
Některé ženy se do tohoto temného světa dostaly dobrovolně, jiné pod tíhou nelehké životní situace, což je třeba případ samoživitelek, které opustil partner a odmítl platit výživné. Přesně takovým ženám by měla pomoci připravovaná novela zákona, která čeká ve Sněmovně na schválení.
Rodič s dítětem by se díky ní prý měl rychleji dostat k celé dlužné částce, a to tím způsobem, že inkasní agentura pohledávku odkoupí a rodiči, který má dítě v péči, celou částku vyplatí. Následně by dluh vymáhala po druhém rodiči, který alimenty neplatí. Dlužníci alimentů by tak už neměli jít za mříže, maximálně by jim za jejich neplacení hrozila exekuce.
"Novela zákona má velký potenciál to změnit a zlepšit tu situaci, ale projeví se to pravděpodobně až za několik let," míní Pecharová. Podle expertů ovšem hrozí, že se s dluhy opět začne ve velkém kšeftovat, jako tomu bylo před lety, kdy se často stávalo, že jedna firma prodala dluh druhé a úroky rostly i o několik stovek procent. Nakolik novela zákona o výživném v kombinaci se superdávkou zlepší situaci lidí, kteří takovou pomoc nejvíce potřebují, ukáže až praxe.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.