Nová pilotní studie amerických vědců zabývající se takzvaným dlouhým covidem možná odhalila příčiny tohoto nepříjemného onemocnění, které pacienti popisují jako zamlžené myšlení. Výsledky zkoumání zveřejnil vědecký časopis PLOS One.
Vědci porovnávali 17 pacientů ve věku 25 až 65 let, kteří prodělali covid-19. S těmi vedli rozhovory týkající se jejich duševního zdraví, provedli s nimi kognitivní testy a také jim odebrali krev. Zatímco deset účastníků hlásilo příznaky dlouhého covidu, zbylých sedm prodělalo covid-19 bez dlouhodobých následků.
Výzkumníci u pacientů s dlouhodobými problémy objevili snížené množství proteinu NGF neboli nervového růstového faktoru, který reguluje růst neuronů v mozku. Právě tento protein je spojován s nemocemi, jako je Alzheimerova choroba a roztroušená skleróza. Testy také naznačily zhoršenou schopnost mozku vytvářet nová nervová spojení.
[chooze:article;value:610500]
"Pokud je nám známo, jedná se o první kontrolovanou studii, která ukazuje specifické neurokognitivní změny a změny centrálního nervového systému hlášené samotnými pacienty s dlouhým covidem, což potvrzuje příznaky, které prožívali," cituje hlavního autora studie Michaela Lawrence Daily Mail.
Nemocní s dlouhým covidem měli v krvi také zvýšené množství takzvaných interleukinů, což jsou proteiny regulující imunitní reakce. Zdá se tedy, že za problémy může stát dlouhodobý zánět ovlivňující mozkové funkce.
Studie také odhalila, že se příznaky dlouhého covidu podobají příznakům pacientů se syndromem chronické únavy. Obě nemoci tak spolu mohou souviset. Bližší informace ale vědcům poskytne až další výzkum.
Lidé si stěžují na následky po očkování proti covidu. Mohli by dostat odškodnění (4/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.