Brusel a Londýn podepsaly nové dohody. Britové vystoupení litují, hodnotí Vokálek

Co se zlepšení obchodních vztahů týče, po vystoupení z EU ztratila Británie přístup k unijnímu trhu, což byl potom problém pro obě strany. Pro ostrovní království to podle Vokálka znamenalo, že muselo začít respektovat více kontrol a opatření, aby se jeho zboží na unijní trh dostalo, což mělo neblahý ekonomický vliv.

"Je to jeden z těch výstupů, že by se pracovalo na odstranění těchto bariér a že by se lépe srovnala ta kritéria, na základě kterých funguje britský potravinářský průmysl a podle nichž se vyváží do EU. Zároveň to usnadní i možnosti evropského průmyslu ven," okomentoval Vokálek.

Pro Británii by toto konkrétní opatření mělo do roku 2040 přinést asi devět miliard liber, což je v přepočtu asi 266 miliard korun, a také snížit ceny potravin pro Brity. Pro evropské spotřebitele, tedy i pro Česko, to má zase přinést rozšíření sortimentu a zřejmě také pokles cen některých potravin.

Projednávala se třeba i mobilita mladých lidí cestujících za prací a studiem za Lamanšský průliv. "Upřímně, co se týká té mobility mladých a co se týká otevření toho pracovního trhu, tak pokud já jsem správně četl a poslouchal výstupy toho summitu, tak Britové a zástupci EU se dohodli na tom, že chtějí na těchto tématech pracovat, ale nic úplně zásadního, přelomového se nekomunikovalo nebo nepotvrdilo," vyložil Vokálek.

[chooze:article;value:613560]

​Společná obrana a bezpečnost

Další část summitu se týkala obranných dohod. Podle Vokálka se chce Velká Británie podílet na společné obraně a bezpečnosti. "Je to důležité i pro náš zbrojní průmysl, jelikož v rámci té dohody se bude EU více otevírat spolupráci s britským zbrojním průmyslem. Nová dohoda by měla Velké Británii zajistit přístup k nově vytvořenému evropskému fondu, který se jmenuje SAFE a který by měl dát dohromady až 150 miliard euro (asi 3,7 bilionu korun, pozn. red.)," popsal.

Fond má sloužit k posílení evropské obrany a bezpečnosti a měl by umožnit státům Unie posilovat svou obranyschopnost.

Podle Vokálka byly v rámci dohod ústupky spíše na straně Velké Británie. Na mnoha tématech se obě strany shodly, například ale v otázce rybolovu to byla Británie, kdo ze svých požadavků slevil.

Upozornil, že v řadě důležitých oblasti přinesly dohody krok dopředu. "Je důležité hledat možnosti spolupráce spíše než se nějakým způsobem zaobírat malichernými malými zájmy nebo tím, co by chtěla určitá skupina, a je důležité skutečně hledat společnou řeč. A tímto summitem se to podařilo a opět se Velká Británie sbližuje s Evropskou unií," zhodnotil.

[chooze:article;value:612418]

Vokálek: Britové brexitu spíše litují

Britové nyní hodnotí Brexit spíše negativně, říká Vokálek. "Data ukazují, že pouze nějakých snad 11 % obyvatel Velké Británie považuje zvládnutí brexitu za úspěšné. Pouze asi 30 % obyvatel Británie říká, že výhody brexitu převažují nad nevýhodami brexitu. Je to prostě skoro dvě třetiny obyvatel, kteří si myslí, že ve finále se odchodem Velké Británie z Evropské unie více ztratilo, než získalo," shrnul.

Dodal, že v případě nového referenda by pro připojení Velké Británie k Unii bylo 57 % Britů. "Je vidět, že možná ta britská veřejnost toho rozhodnutí odejít z EU spíše lituje, než aby ho kvitovala, ačkoliv se samozřejmě najdou hlasy, které budou stále silně mluvit za to, že brexit byl správně," řekl Vokálek. Nicméně s opětovným přistoupení Británie se v dohledné době nepočítá.

Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.