Bušení srdce, dušnost, únava. To jsou typické příznaky srdečních arytmií, tedy poruch srdečního rytmu. Těch existuje celá řada – od nejběžnější fibrilace síní až po život ohrožující komorové tachykardie.
Na vlastní kůži to pocítil i pan Květoslav. Nejdřív si ničeho nevšiml, netrápilo ho žádné bušení srdce ani dušnost. Teprve když mu chytré hodinky opakovaně nahlásily nepravidelný rytmus, zbystřil.
"Tak jsem šel k doktorovi, dostal jsem na týden holter a nějak se potvrdilo, že tuto záležitost mám. Člověku buší srdce a snaží se to dodýchat, chcete se uklidnit, ale nejde to," svěřil se.
[chooze:article;value:613139]
Pan Květoslav proto v pondělí podstoupil zákrok, takzvanou katetrizační ablaci. Tento zákrok, stejně jako mnoho dalších, sledovali čeští i zahraniční kardiologové v přímém přenosu na kongresu v Praze.
Při výkonu lékaři zavedou přes tříslo katetr do srdce. Jejich cílem je poupravit svalovinu tak, aby nezpůsobovala srdeční arytmii. "Pomocí aplikace elektrických impulzů můžeme tu tkáň ovlivňovat. Je to minimálně invazivní metoda, pacient může pár hodin po výkonu vstát z postele," vysvětlil kardiolog Petr Peichl.
Každý rok provedou čeští lékaři zhruba 10 tisíc těchto zákroků. Ve většině případů dokážou srdeční arytmii zcela odstranit a pacienty trvale zbavit potíží. "Nová metoda je unikátní v tom, že ten zákrok zkracuje. Trvá zhruba půl hodiny," řekl primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.
[chooze:article;value:612284]
Mezi nejčastější poruchy srdečního rytmu patří fibrilace síní. Srdce při ní bije nepravidelně a hrozí, že se v něm vytvoří sraženina, což může vést až k mrtvici. "Teď zasahuje nejen starší ročníky, starší populaci, ale i mladou generaci," sdělil Neužil.
Do budoucna by čeští i zahraniční lékaři chtěli do léčby i operací víc zapojit umělou inteligenci. Už teď jim částečně pomáhá s analýzou EKG záznamů. "Pomáhá nám například analyzovat elektrické signály," informoval kardiolog Serge Boveda.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.