Oběti nacistické perzekuce uctil mimo jiné prezident Petr Pavel, představitelé obou komor Parlamentu a Ústavního soudu. "Propaganda pokračuje dál, ne ve stejné podobě, ale se stejným cílem. Zamlžit, znevěrohodnit a hlavně otupit. I naše doba má své agresivní diktátory," řekl premiér Petr Fiala (ODS).
"Když se podíváme na to, co se dnes děje kolem nás, tak to vypadá, jako by to s minulostí nemělo nic společného. Přesto náznaky přepisování historie, zdůrazňování nedůležitých věcí a opomíjení důležitých, může vést k tomu, že se historie v určitých obdobách bude opakovat," sdělil prezident Petr Pavel.
[chooze:article;value:541370]
Promluvil i slovenský sociolog a prognostik Fedor Gál, který se v Terezíně v roce 1945 narodil. "Posílám z tohoto místa pozdrav na Slovensko, kde s úžasnou rychlostí a neuvěřitelnou razancí nastupuje opět minulost," řekl Gál.
Terezínem za druhé světové války prošlo přes 155 tisíc Židů. Někteří zemřeli přímo v celách Malé pevnosti, většina byla ale přesunuta do jiných koncentračních a vyhlazovacích táborů. Na 118 tisíc Židů, kteří byli do Terezína odvezeni, se domů nikdy nevrátilo. Přímo v Terezíně zemřelo asi 40 tisíc lidí. "Byl mi rok a tatínek mě vozil v kočárku, pak přijelo gestapo, tatínka zavřelo a už ho nikdy nikdo živého neviděl. Bohužel dostal tyfus a zemřel," podělil se o smutnou vzpomínku pozůstalý po jedné z obětí.
[chooze:article;value:612822]
V Terezíně umíralo v průměru 127 lidí denně. Nejčastěji kvůli těžké fyzické práci, nemocem, nedostatku jídla a hygieny. Tísnili se ve velmi omezených prostorách. "Od června, července 1942 tu bylo kolem 60 až 70 lidí. Na konci války kolem stovky. Na člověka vycházelo 33 centimetrů, do metru se museli vejít čtyři těla," popisuje průvodce po památníku Petr Rych.
Popraveno tam bylo kolem 300 lidí, často prý i pro zábavu. Poslední a největší poprava se konala čtyři dny před tím, než nacisté opustili Terezín, 2. května tam vyhaslo 52 mladých životů. Ve stejný den pak převzal Terezín pod ochranu Červený kříž a 8. května projely městem první jednotky Rudé armády, nacisty už tam ale nenašly.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.