Špatně zvolená spánková poloha může zhoršit vaše zdraví, varuje odbornice

Spánek je klíčovým aspektem lidského života, který má zásadní vliv na naše zdraví, duševní pohodu a celkový výkon. Během spánku se naše tělo snaží regenerovat, a to nejen fyzicky, ale i psychicky.

Regeneraci může narušit hned několik aspektů, mezi které patří například špatná spánková hygiena nebo různé spánkové poruchy. Odborníci však nově tvrdí, že to může být i námi zvolená poloha, která může spánkový proces značně ovlivnit, informuje Health Line.

[chooze:article;value:589189]

​"Můžeme říct, že některé spánkové polohy jsou vskutku lepší než ty druhé," uvedla neuroložka Rachel Salasová. "Pro mladé, zdravé lidi je poloha méně důležitá. Ale jak stárnete a máte více zdravotních problémů, může se poloha při spánku stát pozitivní, či naprosto negativní," dodala odbornice. Otázkou tedy zůstává, jaká poloha je pro vás ta nejideálnější? Vše se odvíjí od vašich potřeb a problémů, podotýká web Johns Hopkins Medicine.

Bolest zad a krční páteře

Pokud se během noci probouzíte s výraznou bolestí zad nebo krční páteře, zpozorněte. U lidí s bolestmi krční páteře se příliš nedoporučuje spánek na zádech, jelikož ten může bolest umocnit. V takovém případě se spíše doporučuje spát na boku. Pokud se však jedná o bolest zad, ukázalo se, že spánek na zádech naopak bolest pomohl zmírnit.

[chooze:article;value:610404]

​Chrápání a spánková apnoe

Spánková apnoe je stav, kdy během spánku dojde k zastavení a následnému obnovení dýchání. Lidé během toho vydávají zvuky, jako by lapali po dechu, chrčeli nebo se přímo dusili, což může vést k závažným problémům. V tomto případě se doporučuje navštívit lékaře.

Pokud máte tedy během spánku problémy s chrápáním nebo trpíte mírnou apnoe, doporučují odborníci dvě spánkové polohy, a to spaní na břiše nebo na boku. Takové polohy mohou totiž pomoci udržet otevřené dýchací cesty, a tak snížit chrápání a zmírnit problémy s apnoe.

Pálení žáhy

"Pokud trpíte pálením žáhy, spaní na pravém boku může příznaky zhoršit," říká Salasová. To platí jak pro lidi, kteří trpí gastroezofageální refluxní chorobou (GERD), tak i pro lidi, které pálí žáha z jiných důvodů. Tím může být i například těhotenství. Přetočením na levý bok tak můžete pálení značně zmírnit. 

[chooze:article;value:588426]

​Vrásky a akné

A pokud vás zajímá, jestli může vaše poloha nějak ovlivňovat i váš vzhled, odpověď je více než jasná. Ano, může. Spaní na břiše může podpořit tvorbu vrásek, jelikož při něm dochází k neustálému natahování a ohýbání pleti. Taková spánková poloha může zintenzivnit tvorbu akné. V tomto případě se tedy doporučuje spánek na zádech nebo, pokud se nechcete spaní na břiše vzdát, častěji měnit povlak na polštář.

Vědci našli recept na štěstí. Významnou roli hraje čas v práci i spánek (3/2025):

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.