Úřady varují před podvodnými e-maily. Odesílatel může připravit lidi o desítky tisíc

Řada lidí dostala e-mail od ministerstva financí, že údajně neuhradili poplatek za jakýsi převod. Pokud to nenapraví do 24 hodin, dostanou pokutu. Podle jiné zprávy mají naopak přeplatek na daních 30 tisíc korun. Obě sdělení mají společnou jednu věc – k vyřízení musejí lidé kliknout na přiložený odkaz.

"Stát důležitou komunikaci neposílá přes esemesky a už vůbec ne s odkazem na nějaké stránky, aby občan na něco klikal, případně vyplňoval některé svoje údaje," upozorňuje mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka.

[chooze:article;value:611489]

​Rozpoznat podvodný e-mail nebo SMS zprávu, která nepochází od České pošty, pojišťovny nebo finančního úřadu, je mnohdy těžké. Napovědět mohou drobnosti. "Pojišťovny se svými klienty obecně přes esemesky nekomunikují... Pokud s nimi řeší nějaké otázky dlužného, pojistné nebo něco podobného, tak je to vždy úřední cestou," říká prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

"Dívám se nejprve na text, jestli je češtinářsky správně, potom třeba, jestli jsem podobný e-mail už nedostal v historii od banky a také jestli ty znaky jsou stejné," připomíná IT expert Miloslav Lujka.

"Oficiální e-mailové adresy Finanční správy vždy končí doménou @fs.gov.cz. Jakékoli e-maily přicházející z jiných domén mohou být součástí podvodných aktivit," sdělila Monika Ryšavá, ředitelka odboru komunikace Finanční správy.

[chooze:article;value:612624]

​"Česká pošta žádné dodatečné poplatky prostřednictvím esemesek nevybírá, to samé platí o tom, že ve zprávách neposíláme nějaké externí odkazy, na které by bylo potřeba kliknout a cokoliv vyplnit," doplnil mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Sledovat bychom měli také dobu, kdy zprávy začínají chodit. "V případě období před daňovým přiznáním se vydávají za finanční úřad, v případě, že se nabízela dávka pro osoby v nouzi ze strany ministerstva práce a sociálních věcí, vydávali se podvodníci právě za ministerstvo práce a sociálních věcí," dodal mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek.

Oblíbené jsou také svátky jako Vánoce nebo Valentýn, kdy podvodníci nabízejí, samozřejmě po kliknutí na odkaz, všemožné slevy. Bohužel, tady platí pravidlo, že skoro nic není zadarmo a čím je sleva větší, tím spíš se jedná o podvod. 

Podle nejrůznějších průzkumů se lidé bojí nejvíc toho, že se podvodníci dostanou přes veškerá zabezpečení a ukradnou jim úspory či osobní údaje. Jenže cestu k nim zpravidla sami zprostředkují.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.