Průměrná mzda se od roku 2020 zvýšila o 13 tisíc korun, podle statistiků si průměrný Čech přijde měsíčně na skoro 50 tisíc. Jenže ani navýšení mezd v některých segmentech ekonomiky nepokryje růst cen.
Před pěti lety jsme si například koupili kostku másla za 38 korun. Jeden tehdejší plat nám tak stačil na 955 čtvrtkilových másel. Teď si jich koupíme o 17 méně. "Co se týká potravin, drtivá většina cen tam šla výrazně nahoru," říká ekonom Petr Studnička.
Mléka si koupíme zhruba o 50 litrů méně, kilogramových bochníků chleba dokonce o čtvrtinu méně než před pěti lety. Měsíční mzda nám teď vystačí jen na necelých tisíc kilogramů chleba.
U národního nápoje Čechů je pak velký rozdíl v tom, jestli si půllitr piva koupíte v obchodě, nebo jestli si zajdete na točené. Lahvového piva si pořád můžeme z platu koupit přes 3 000 půllitrů.
[chooze:article;value:611737]
"Vidíme ale, že došlo k relativně velkému zvýšení cen u čepovaného piva, kde v meziročním srovnání let 2020 a 2025 se cena zvýšila až k 70 korunám," upozorňuje Studnička.
Dobrou zprávou posledních měsíců je soustavné zlevňování pohonných hmot. Jsou sice v průměru o osm korun na litr dražší než před covidem, ale benzínu si teď za výplatu koupíme o 18 litrů víc. Autem na naftu ujedeme dál dokonce o 1 500 kilometrů.
U těch obyčejnějších elektrospotřebičů se ceny příliš nezvedly. Například ze mzdy si teď můžeme koupit 4,5 automatické pračky, skoro o jednu víc než v minulosti. Pokud vezmeme v potaz celý spotřební koš, od nájmů přes služby a ceny potravin a energií, jsme na tom nyní podobně jako před covidem.
"Reálné mzdy rostou. Pohybujeme se mezi čtyřmi a sedmi procenty. A i tím, že inflace je na stanovených dvou procentech, je jasné, že lidem zbývá v kapsách více peněz," doplnil Studnička.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.