S demolicí brněnského Prioru zmizel jeden kus historie města, ale jiný se díky tomu podařilo odhalit. Pod brutalistní stavbou objevili archeologové základy slavné továrny na vlněné zboží.
"My jsme odkryli základy strojovny a kotelny pro parní stroj, který tady fungoval v rámci jednoho z křídel fabriky," říká k nálezu vedoucí záchranného archeologického výzkumu Jakub Šimík.
Psal se rok 1787, kdy ji Johann Heinrich Offermann založil a začal v ní vyrábět vojenská sukna, která exportoval do celého světa. Tím odstartoval slavnou éru moravské metropole coby města textilek. Ne nadarmo se Brnu říkalo moravský Manchester.
[chooze:article;value:612402]
"Doklady této stavby zaniknou v rámci stavebních prací, takže tohle je naposledy, kdy si tu situaci můžeme prohlédnout," upozorňuje dále Šimík.
Důkazem toho, že Brno bylo kdysi i Benátkami, jsou pak zbytky obrovského vodního díla. Domy přiléhaly k náhonu, ulicemi protékala voda, pro pěší sloužily mostky. Na svratecký náhon byla navázána řemesla, která potřebovala vodu – například mlýn.
V minulém století se ale situace změnila, a tak svratecký náhon zasypali. V místě, kde byl, teď archeologové našli i drobné vzácnosti – zlomky střepů, zvířecích kostí i zubů.
Při postupném odkrývání jednotlivých vrstev by na výzkumníky měly čekat v budoucnu další poklady – po těch novověkých i ze středověku a pravěku. Archeologické práce na místě potrvají ještě dalších 11 měsíců.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.