Po 6 letech světové války konečně přišlo ticho. Svoboda není zadarmo, řekl Řehka

Jaro roku 1945. Válka se v Evropě chýlí ke svému krvavému konci. Ze západu postupují spojenci. Východní Evropu drtí Rudá armáda. Nacistické Německo, kdysi rozpínavá říše, se hroutí v troskách.

Koncem dubna začíná poslední velká bitva. Berlín, srdce Třetí říše, se mění v dřímající ruiny. Sovětská vojska svírají město jako železná pěst, zatímco se kolem rozpoutává peklo. V podzemním bunkru pod říšským kancléřství čeká Adolf Hitler na nevyhnutelné. Jeho rozhodnutí je jasné. Ukončit svůj život v 15:30 ve chvíli, kdy poslední naděje na obranu města zcela mizí, bere do ruky pistoli a jednou ranou do hlavy svůj život končí.

Stejný osud volí i jeho žena Eva Braunová, která se rozhodne opustit tento svět po jeho boku. Užívá kyanid. Vedení Německa přebírají Hitlerovi nástupci, kteří se ještě zoufale pokoušejí najít cestu, jak se vzdát Západu a uniknout Sovětům.

[chooze:article;value:611744]

​Jejich snahy však ztroskotávají. Spojenci trvají na jediném – bezpodmínečné kapitulaci. 1. května padá Berlín, vlajky vítězů se třepotají na troskách města, které kdysi řídilo největší válečný konflikt moderních dějin.

4. května se vzdávají německé jednotky v Nizozemsku, Dánsku a severním Německu. A pak přichází den, kdy se celý svět nadechne. Ráno 7. května 1945 v tichém velitelství ve francouzském městě Remeš usedají zástupci Spojenců a Třetí říše k poslednímu podpisu.

V sále plném unavených pohledů a těžkého ticha zazní škrábnutí pera na papíře. Kapitulace je hotová. Dokument stanoví, že zbraně umlknou o den později, 8. května ve 23:01 středoevropského času. A tak 8. května, po šesti letech války, zničených měst a milionů mrtvých, nastává ticho.

[chooze:article;value:611637]

​V ulicích Londýna, Paříže, New Yorku i Prahy vybuchne radost. Lidé zpívají, objímají se, tančí, slaví vítězství, ale i přežití.

Evropa se dívá do zrcadla. Ačkoli popel války ještě stoupá k nebi, ten den se stává symbolem naděje. 8. květen, den vítězství. Je to den, kdy se každý rok celý svět zastaví, aby nezapomněl. A jinak tomu nebylo ani letos.

"Bylo to i vítězství našich občanů, protože Čechoslováci, Češi bojovali v rámci druhé světové války. Hovořil o tom i pan prezident ve svém projevu," okomentovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

"Je potřeba neustále připomínat, že svoboda není zadarmo, že nemusí být věčná a že ji můžeme ztratit, jako jsme ji už v minulosti několikrát ztratili," poznamenal náčelní Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Na celý pořad se můžete podívat pod titulkem článku.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.