Česko stárne. Může to způsobit krizi, varují odborníci

Zdravotnictví

Nedostatek zdravotnického personálu, přetížené nemocnice i záchranky – s tím se české zdravotnictví potýká už dnes. To nejhorší nás prý ale teprve čeká.

"Vláda přistoupila k tomu, že posílila kapacity zdravotnických oborů, aby z vysokých škol vycházelo více všeobecných sester či porodních asistentek," vyjmenovává přijatá opatření náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL).

"Moje kolegyně poslankyně připravily návrh na zjednodušení a zvýšení kompetencí zdravotních sester. Tato vláda na to měla čtyři roky a nepřišla s ničím," kritizuje ale vládu stínový ministr zdravotnictví hnutí ANO Kamal Farhan.

[chooze:article;value:611269]

Důchody

Důchody tvoří třetinu státního rozpočtu, meziročně stouply o 11 miliard. I tady ale došlo ke změnám. "Reakcí na demografickou změnu je především dlouho očekávaná důchodová reforma, kterou se nám podařilo prosadit," říká vedoucí oddělení mediální komunikace na ministerstvu práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

"Přináší konkrétní změny, které mají systém stabilizovat, lépe ocenit výchovu dětí a posílit mezigenerační solidaritu," dodává Augusta k vládní reformě.

[chooze:article;value:611822]

Podle odborníků to ale nemusí stačit. "Změny v důchodovém systému výrazně omezily negativní dopady stárnutí populace, ale nevyřešily je úplně. To znamená, že budeme muset hledat nějaké nové zdroje ve státním rozpočtu," upozorňuje hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

"Vláda v tuto chvíli krátí starobním důchodcům jejich důchody. Je to velký problém, protože ti, kteří nebudou mít na to, aby důstojně žili, tak ty peníze dostanou na sociálních dávkách. Takže to bude vylej – nalej," kritizuje pak vládu stínový ministr práce a sociálních věcí hnutí ANO Aleš Juchelka.

[chooze:article;value:610516]

Domovy pro seniory

V domovech pro seniory aktuálně chybí 10 až 13 tisíc lůžek. Rychleji než kapacity se ale prý zvyšuje poptávka. "Pokud se nebude systematicky pracovat na navýšení a zkapacitnění těchto služeb, tak bude muset stále víc a víc lidí pečovat o své blízké a budou chybět na trhu práce," varuje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Pracovní síla

Podle odborníků už stárnutí populace na český trh v první vlně dolehlo. Senioři dnes tvoří zhruba 20 % populace. V roce 2050 to ale bude podle analýz 27 %. "Druhá vlna, která přijde zhruba za 20 až 30 let, zase dolehne na trh práce velmi výrazně," doplnil Marek. Řešením podle odborníků může být navýšení věku odchodu do penze, pracovní migrace nebo automatizace.

Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.