Video z akce, kdy byl dron s granátometem použit proti ruské pěchotě, zveřejnila na Telegramu ukrajinská vojenská nadace Dyki Shershni (Wild Hornets), neboli Divoké sršně, která stroje vyrábí. V boji pak letouny používá 3. mechanizovaný prapor Bulava, který je součástí Samostatné prezidentské brigády pojmenované po kozáckém hejtmanovi Bohdanu Chmelnickém.
I letoun, na který členové praporu připevnili hlaveň na granátové náboje, má název – Queen Hornet neboli Sršní královna. Tento typ FPV dronu (first person view – tedy schopen létání z pohledu první osoby) vyvinuli poprvé teprve před rokem a zpočátku jej používali hlavně jako malý bombardér.
Právě Dyki Shershni byli průkopníky tohoto způsobu využití dronů, který je na rozdíl od takzvaných kamikadze dronů schopen opětovné akce. Původně s ním Ukrajinci "vymetali" ruské zákopy, jak píše Forbes.
[chooze:article;value:612436]
"Nechápu, proč se to neudělalo dříve. A proč se to už nepoužívá opravdu ve velkém. Rozhodně by mělo," neskrývá nadšení operátor ukrajinského průzkumného dronu s volacím znakem Diego Rodriguez, se kterým mluvil list Kyiv Post.
Rodriguez uvedl, že technická výhoda tohoto typu dronů spočívá v tom, že granátomet poskytuje rychlejší a přesnější zásahy ve srovnání s jinými druhy FPV dronů.
"Letoun jako tenhle může přiletět, vystřílet všechny náboje a otočit se zpět, aby byl znovu nabitý. To už je nesmírně efektivní," rozplývá se naváděč.
"Navíc náboj z granátometu letí rychleji než jakýkoli FPV dron, takže jeho přesnost je vyšší. Teoreticky tak můžete udeřit z větší vzdálenosti, a čelit tak menšímu počtu překážek a opatření," dodává operátor. Na mysli má například rušičky signálu nebo protivzdušná děla.
[chooze:article;value:612452]
A dodává ještě jeden podle něj klíčový taktický rozdíl: kamikadze drony jsou hlasité a viditelné, což dává ruským jednotkám čas na reakci. "Ale granátová střela přiletí téměř okamžitě – nemůžete se jí vyhnout. I to znamená přesnější zásahy," popisuje.
Ustoupit, nebo se krýt
Bývalý granátník a nyní operátor dronů Vadym Feščenko, přezdívaný Sonik, vidí výhodu "dronometů" ještě jinde. Rusové na ně podle něj nejsou v boji vůbec navyklí.
"Pěchota je zvyklá na to, že se drony pohybují nad nimi a připravují se něco shodit. Své pohyby a přemisťování si tak jednoduše načasují podle dosahu dronu. Když na ně stroj ale začne střílet uprostřed letu, velmi jim to zkrátí jakýkoli čas na přeskupení mimo zákop," myslí si Sonik.
Podle něj to pravděpodobně donutí ruskou pěchotu ustoupit nebo se krýt, kdykoliv dron uslyší. I proto se naváděč domnívá, že by to mohlo znamenat další etapu ve vývoji války s drony. "Použití různých zbraní na těchto dronech otevřelo úplně novou kapitolu v taktice na bojišti," říká.
[chooze:article;value:612462]
Nespornou výhodou střel do granátometů je také jejich síla. Takzvané kumulativní hlavice dokonce dokážou prorazit až sedm centimetrů pancíře, píše ukrajinský list Telegraf.
Jeden z ukrajinských leteckých průzkumníků poukázal na další skutečnost. Pokud by se technologie v podobě dronů s granátomety vyráběla masově, mohla by výrazně snížit riziko zranění vojenského personálu vyzbrojujícího kamikadze drony nebo jiné stroje improvizovanými výbušnými zařízeními.
[chooze:article;value:612348]
"Riziko zranění ženistů při vybavování kamikadze dronů výbušninami je poměrně vysoké, ale běžně se o něm nemluví," uvedl průzkumník, který chtěl raději zůstat v anonymitě.
Ukrajinská média uvedla, že myšlenku montáže granátometu na dron již dříve navrhla běloruská konstrukční kancelář Display, která koncept představila na ruské výstavě Armáda-2021. Moskva se ale ve využití nového typu bezpilotních bojových letounů, jak se zdá, nechala předběhnout.
Kdyby Rusko ukázalo, s jakou technikou bojuje na Ukrajině, byla by to pro něj ostuda, říká analytik (5/2025):
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.