Děti, obzvláště z mateřských škol, chodí v tomto období často na procházky. Učitelky jsou ale kvůli klíšťatům obezřetné. "Vyhýbáme se vysokým travnatým porostům a chodíváme spíše na umělky a na hřiště," říká učitelka mateřské školy Luční ve Zlíně Veronika Sedláčková. "Školám v současné době péči o dítě, pokud je klíště už přisáté, velmi znesnadňuje byrokracie," uvedl ředitel této školky David Bělůnek.
"My nemáme dovoleno sami vytáhnout klíště dítěti," přidala své zkušenosti ředitelka Mateřské školy Erno Koštála Veronika Hrdá. "Když klíště u dítěte najdeme, vždy voláme zákonným zástupcům, že budeme klíště odstraňovat. Pokud s tím rodiče nemají problém, tak jim vyjdeme vstříc," dodal zástupce ředitele zlínské 17. Základní škola Křiby Pavel Růžička.
[chooze:article;value:612204]
Někde si tedy myslí, že klíště vytáhnout můžou, jinde zase že ne. "Ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví vymezují, jaké laické zdravotní úkony může vykonávat poučený pracovník školy, například i odstranění klíštěte," sdělila mluvčí resortu školství Veronika Lucká Loosová. "Na všech školeních nás poučovali, že to dělat nemáme," upřesnil Bělůnek.
Školský personál by měl mít podle ministerstev písemný souhlas rodičů a vždy je o zákroku informovat. "Není důvod, proč by laik nemohl vytáhnout klíště. Čím dříve to klíště bude vytažené, tím menší je pravděpodobnost nějaké infekce," poznamenal praktický lékař Jiří Pražák.
Více než ve škole hrozí dětem přisátí klíštěte na táboře při pobytu v lese. "Děláme i schůzky rodičů před táborem, takže vědí, že na táboře je zdravotník a tyto úkony dělá," vysvětlila Jarmila Vaclachová ze střediska volného času v Holešově. Pokud k takovému zákroku na táboře dojde, zdravotník vše zaznamená do dokumentů, které pak předá rodičům.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.