Čím dál více lidí trpí onemocněním diabetes, tedy cukrovkou. Pokud se chceme vyhnout tomuto onemocnění, měli bychom podle lékařky Prýmkové začít u zdravého stravování. "Vyhýbat se vysoce zpracovaným potravinám, fastfoodovým věcem. Spíš si vybírat základní potraviny, připravovat si je, anebo pokud se stravujeme někde mimo domov, tak si vybrat zdravější jídla," radí.
Diabetoložka zároveň zdůrazňuje, že důležitým faktorem je nestresovat se a zařadit pohyb. "Najít si každý den čas aspoň na dvaceti- třicetiminutovou procházku, nejlépe na čerstvém vzduchu. Takže kdo bydlí ve městě, vystoupit třeba o zastávku dřív z tramvaje nebo z autobusu, kousek se projít," dodává. Chybět nesmí ani dostatek spánku či preventivní prohlídky.
Právě preventivní prohlídky anebo předoperační vyšetření patří mezi nejčastější způsoby, kterými se pacienti dozví o rozvinuté nemoci. "Cukrovka je choroba velmi zákeřná a zrádná. Mírně až středně zvýšené hodnoty cukru většině lidí vůbec žádné problémy nedělají," říká expertka.
[chooze:article;value:611199]
První signály, že se u nás rozvíjí diabetes, jsou podle Prýmkové velmi nespecifické. "Zvýšená únava, trošku větší žízeň, nucení chodit na malou i v noci. Lidé to většinou přikládají věku a nenapadne je spojit si to s tím, že by za tím mohla být cukrovka," popisuje.
Při neléčení dochází podle Prýmové k závažným komplikacím, které jsou dlouho bezpříznakové. První z nich je poškození ledvin. "Prvním příznakem bývá výskyt bílkoviny v moči, což není problém laboratorně zjistit," vysvětluje.
Dále se jedná o postižení očního pozadí, jež může vyšetřit oftalmolog anebo přímo diabetolog pomocí fundus kamery. "Je to vyšetření velmi rychlé, kdy se udělá snímek jednoho oka, snímek druhého oka a přes umělou inteligenci se snímky vyhodnotí," přibližuje lékařka.
[chooze:article;value:607785]
Ovlivněné mohou být i nervy na končetinách. "Příznaky jsou hlavně večer v klidu, případně i v noci, jako velmi nepříjemné pálení, brnění, mravenčení a může to být až takové intenzity, že to lidi ani nenechá vyspat," upozorňuje Prýmová.
Existuje ovšem i druhá a mnohem nebezpečnější forma znecitlivění nervů. "Poraní se, nevědí o tom, přijdou na to, až když najdou krev na ponožkách anebo na podlaze, a leckdy ani neví, že tam mají defekt," doplňuje. Lidé poté chodí s poraněnou nohou, v níž se rozvine zánět, a hrozí, že o končetinu přijdou. Celý díl pořadu si můžete přehrát pod titulkem článku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.