Válení na pláži, slunění a poslouchání moře – Čechy už tohle příliš neláká, máme prý raději aktivní dovolené. "Je to také nabídka některých cestovních kanceláří anebo adrenalinových společností, že nás tak trochu nutí vyjít z toho klidu a být víc v akci, víc si užívat života, hledat víc své hranice," domnívá se psycholožka Galina Jarolímková.
S aktivnější dovolenou často přichází i zranění. Zdravotní pojišťovny v loňském roce na úhradu péče o české turisty v zahraničí vynaložily přes miliardu. Češi se loni nejčastěji léčili v evropských zemích, a to v Polsku, na Slovensku a v Německu.
[chooze:article;value:609812]
"Pokud v zahraničí dojde k úrazu anebo onemocníme, je důležité mít u sebe průkaz evropského zdravotního pojištění, takzvanou kartičku EHIC, na základě které se nám dostane nezbytná zdravotní péče," uvedla mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jana Schillerová.
"Při cestách mimo Evropu se můžete spolehnout jen na komerční cestovní pojištění s co nejširším krytím (pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění hospitalizace)," sdělila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).
Cestovní pojištění mimo Evropskou unii každoročně zdražuje, od roku 2015 za něj platíme dokonce o 70 procent víc. "Letos jedu do Řecka a pojišťuji se na každou dovolenou. Vždycky se pojišťujeme a naštěstí se nám nikdy nic nestalo," shodli se lidé v anketě.
Podle dat přibývá i zahraničních turistů zraněných v Česku, loni to byli nejčastěji Němci, Rakušané a Slováci.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.