Zatímco dnes se průměrná úroková sazba u nových hypoték pohybuje podle Hypomonitoru České bankovní asociace kolem 4,7 %, v době, kdy pandemie covidu-19 ovlivňovala trhy, klesla i pod 2 %. "V podstatě to otevřelo hypotékám cestu na to, aby se dostaly na druhý cenový extrém," vysvětlil hypoteční expert Broker Trust Libor Vojta Ostatek.
Ten první nastal na konci roku 2016, kdy sazby spadly až na 1,8 %. Splátka se zvýší i rodině Němečkových, kterým fixace končí v červnu. "Do současné doby jsme měli úrokovou sazbu 1,93 % a nová nabídka banky nám přišla 5,79," popsala Marcela Němečková.
[chooze:article;value:608681]
S bankou ale Němečkovi nakonec usmlouvali úrok menší, měsíční splátka jim tak vzroste o 3 700 korun. "Určitě to zabolí, protože těch 3 700 korun je fakt velká částka a dá se za to pořídit pak docela hezká dovolená," řekla Němečková.
"Průměrná splátka hypotéky se navýší pro domácnosti přibližně o 2 000 korun," přiblížil hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel. Jiní experti tvrdí, že si domácnosti v průměru připlatí kolem 3 až 3,5 tisíce korun.
[chooze:article;value:611993]
"Ceny nemovitostí jsou nejvyšší v Praze, kde ten nárůst splátky může být až pět tisíc korun měsíčně," uvedl Vojta Ostatek. Nejmenší skok prý čeká obyvatele v Ústeckém kraji. "Pokud tento růst splátky nebude doprovozen zvýšením příjmu, tak to může vytvořit tlak na rozpočet domácnosti, který bude více napjatý," řekl hlavní ekonom XTB Pavel Peterka.
Mírný pokles úrokových sazeb podle odborníků čekat můžeme, pod 4 % by ale klesnout neměly. "Máme ve výhledu ještě jedno nebo dvoje snížení sazeb centrální banky České republiky," dodal Peterka. V příštím roce pak končí pětiletá fixace dalším 140 tisícům domácností.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.