Epidemie žloutenky v posledních měsících ukázala, jak snadno se virus šíří v naší populaci. Dřív měli lidé celoživotní imunitu i kvůli horší hygieně. "Ještě v 50. a 60. letech to prodělaly všechny děti a ani si toho nevšimly. Měly pak celoživotní imunitu," řekl přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno Petr Husa.
Onemocnění, které napadá játra člověka, může být nebezpečné hlavně pro dospělé. Žloutenku bychom přitom dokázali snadno zlikvidovat, ale stálo by to nějaké peníze. Jako první se probudil Státní zdravotní ústav (SZÚ). "O tom, aby bylo očkování proti žloutence A zdarma, chci zahájit diskuzi, protože odborná veřejnost se na tom shoduje," pronesla ředitelka SZÚ Barbora Macková.
Očkování proti hepatitidě je dnes jen pro ty, co si to mohou dovolit. Jenže nemoc špinavých rukou se často šíří v sociálně slabých komunitách, kde chybějí peníze na jídlo nebo nájem. Nejdražší je kombinovaná vakcína proti hepatitidě A i B. Očkování proti hepatitidě pro dospělé obnáší tři dávky vakcíny. Za každou z nich zaplatí zhruba dva tisíce korun.
[chooze:article;value:610350]
Děti jsou od roku 2001 plošně očkované jen proti žloutence typu B. Doočkovat je i na A stojí přes dva tisíce. Pro rodinu se třemi dětmi se už částka za všechny členy domácnosti blíží 20 tisícům. Očkování proti žloutence je přitom z hlediska lékařů skvělá investice, vakcína totiž patří mezi ty nejtrvalejší.
Loni hygienici zaznamenali za celý rok 636 případů žloutenky. Letos od začátku roku už přes 450 a šest lidí na následky infekce zemřelo.
Už víc než čtyři miliony lidí mají v mobilním telefonu nainstalovanou takzvanou EZ kartu, která je přehledem o očkování. To se v ní zobrazí hned poté, co ho lékař provede a zapíše do centrálního systému.
Mnohdy pacient informace o své vakcinaci zjistí až u svého lékaře, a to už může být pozdě. "Používáme profesionální programy, kde máme modul očkování, které je propojené s ÚZISem. Takže každé zadané očkování se propíše do ÚZISu," podotkla lékařka Zuzana Poláková.
Chvíli po aplikaci očkovací látky lékař zanese záznam do systému a z centrální databáze se propíše do mobilní aplikace pacienta. "Vy tam třeba zjistíte, jako se to stalo mně, že nejste deset let očkován proti tetanu, a plánujeme, že vás to bude i upozorňovat. Z té EZ karty se stává elektronický očkovací průkaz," vysvětlil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Od Nového roku má EZ karta nahradit papírové očkovací průkazy i v mezinárodním měřítku.
Celý text naleznete na serveru (http://cocoparis.blog.cz/) zde.